Aparatul primăriei Cugir va fi restructurat pe baza unui audit de personal. Digitalizarea serviciilor publice și implementarea proiectelor europene, principalele priorități
Aparatul Primăriei orașului Cugir va fi restructurat pe baza unui audit de personal, iar digitalizarea serviciilor publice și implementarea proiectelor europene vor fi principalele priorități ale administrației locale.
Primăria Orașului Cugir se pregătește să devină mai eficientă prin reorganizarea personalului și prin digitalizarea servicilor publice. Măsurile pe care conducerea administrației locale le va lua începând de anul viitor se vor baza pe o analiză concretă a activităţii fiecărui angajat și compartiment din subordine.
Inițiativa aparține Primarului, Adrian Teban care a declarat că: “Anul 2020 a scos în evidență anumite aspecte de care va trebui să ținem cont în viitor dacă dorim să performăm ca administrație locală. În primul rând, proiectele europene contractate și implementate simultan, înseamnă un efort concentrat în următorii 2-3 ani care nu va putea fi susținut cu actuala organigramă. Va fi un dezechilibru în activitatea primăriei, deoarece anumite servicii vor fi suprasolicitate și nu vor putea răspunde la timp și eficient nevoilor concrete. Este un risc pe care nu ni-l putem asuma, întrucât avem responsabilitatea de a duce la final toate aceste proiecte cu finanțare externă la care s-a muncit ani de zile și care vor schimba în bine viața oamenilor din oraș. În al doilea rând, actuala pandemie a scos în evidență nevoia de digitalizare a serviciilor publice, demers pe care noi l-am început și pe care va trebui să-l continuăm, țînând cont de realitățile informatice. În concluzie, va trebui să reașezăm compartimentele de lucru în acord cu proiectele, cu strategia de dezvoltare și cu resursele locale” a precizat edilul Cugirului.
Așadar, activitatea Primăriei Cugir va fi supusă unui audit realizat de o firmă profesionistă cu scopul de a identifica acele zone unde se impune relocarea de personal și renunțarea la serviciul fizic în favoarea unuia digitalizat, precum și alte măsuri de eficientizare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO: O profesoară de la Colegiul Militar din Alba Iulia, „Omul Anului 2023” pe Statul Major al Forţelor Aeriene
O profesoară de la Colegiul Militar din Alba Iulia, „Omul Anului 2023” pe Statul Major al Forţelor Aeriene Profesoara de limba engleză Cornelia Bratu a cucerit Premiul „Omul Anului 2023” pe Statul Major al Forţelor Aeriene, la secțiunea „Învăţământ, ştiinţă şi artă militară”, desfășurat în premieră la Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia, obținând […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie
-
Sportacum 3 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Curier Județeanacum 5 zile
Mănăstiri care îşi sărbătoresc astăzi hramul: Mănăstirea “Sfântul Ilie” din Albac
-
Actualitateacum 17 ore
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
21 iulie 1821: Se naște la Bacău Vasile Alecsandri, poet, prozator și dramaturg