Amenajarea exterioară și peisagistică pentru Sala polivalentă de la Blaj, cu capacitate de aproape 2.000 de locuri. Proiectul, pe masa consilierilor județeni
Amenajarea exterioară și peisagistică pentru Sala polivalentă de la Blaj, cu capacitate de aproape 2.000 de locuri. Proiectul, pe masa consilierilor județeni
În prezent, Primăria Blaj în asociere cu Consiliul Judeţean Alba, realizează în comun obiectivul de investiţii de interes judeţean şi local „Sala polivalentă de sport cu capacitate de 1800 – 2000 locuri”, în municipiul Blaj, fiecare asociat deţinând o cotă de 1/2 din terenul destinat realizării investiţiei de 17.118 mp .
Prin această investiţie „Amenajare exterioară şi peisagistică pentru Sala polivalentă de sport cu capacitate de 1800 – 2000 locuri” în municipiul Blaj, se doreşte amenajarea spaţiului din jurul viitoarei săli polivalente de sport, amenajare care să asigure desfăşurarea în cele mai bune condiţii a tuturor evenimentelor sportive naţionale şi internaţionale.
Prin realizarea investiţiei se va obţine sistematizarea pe verticală a terenului din jurul sălii polivalente de sport, cu asigurarea tuturor căilor de acces pietonal şi auto, spaţii de parcări pentru toate categoriile de utilizatori, alături de amenajări peisagistice.
Indicatori tehnico – economici:
– valoarea totală a investiţiei: 8.445.615,61 lei, cu TVA inclus, din care:
– valoarea lucrărilor de construcţii-montaj: 6.950.045,25 lei
– durata de execuţie a lucrărilor: 12 luni
– suprafaţa construită: 4.652 mp (Sala Polivalentă)
– suprafaţă carosabilă – asfalt – 4.558 mp
– suprafaţă pietonală – pavaj dale beton prefabricat – 2.919 mp
– suprafaţă pentru parcări – pavaj dale beton înierbate – 1.449 mp
– spaţii verzi – 3.540 mp
– arbori plantaţi – 84 buc
– număr locuri de parcare – 104
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Digurile de apărare împotriva INUNDAȚIILOR de la Sântimbru: Cea mai complexă acțiune de construire din județul Alba, în urma catastrofei naturale din 1998, care a afectat comuna
Digurile de apărare împotriva INUNDAȚIILOR de la Sântimbru: Cea mai complexă acțiune de construire din județul Alba, în urma catastrofei naturale din 1998, care a afectat comuna Digurile de apărare împotriva inundațiilor de la Sântimbru au fost ridicate în urmă cu 26 de ani, în 1998, și reprezintă și în prezent cea mai complexă acțiune […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 28 de minute
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum o zi
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari