Alexandru Pereș: ”Ce oferim românilor în toamna lui 2014?”
În ultimele zile, presa locală este ”punctată” de subiecte politice interesante și care pot schimba viitorul societății românești:
Acțiunile „dreptei unite”, chiar dacă pentru unii sunt pași timizi și pentru alții chiar ipotetici, în fapt, reprezintă, pentru cei mai mulți, o serie de pași definitorii și necesari pentru reechilibrarea balanței politicii românești.
ACL, respectiv Alianța Creștin Liberală, nou născută în speranța revenirii la normalitate, credință, dezvoltare economică, libera inițiativă și bineînțeles și solidaritate socială, dar prin principiul ”neajutoratului dă-i un pește și va avea de mâncare pentru o zi, dar învață-l să pescuiască și va avea de mâncare toată viața”.
În același timp nici stânga politică românească nu hibernează. Atentă la acțiunile dreptei, contraatacă și încearcă să-și consolideze poziția dominantă – deocamdată prin acțiuni mediatice de amploare în stilul latino-american, deplasând peste 6.000 de politruci PSD în ”bănia Craiovei”, aflată sub oblăduirea primăriței Olguța Vasilescu.
Din păcate, ambele acțiuni pregătitoare ale asaltului pentru fotoliul prezidențial au fost umbrite și puse la păstrare de alte evenimente, de astă dată dramatice, care au lovit un sfert din România, gestionate după ureche de guvernul Ponta-PSD, ai cărui miniștrii s-au dus la inundații doar pentru poze cu sinistrații, plecând imediat după ce televiziunile au tras cadrele necesare.
La Alba Iulia, laudele PSD-iste continuă de parcă am fi în plină campanie electorală. Se inaugurează, cu fast, birouri europarlamentare, fiind reîncălzite subiecte precum Ambasada Moților. Tineri PSD-iști – deveniți deja maturi în insuccesele electorale – laudă fondurile europene obținute direct de la Bruxelles ca soluție miraculoasă pentru moți, uitând însă să spună că accesul către Țara Moților se face ca în secolul trecut pentru că onor Guvernul PSD nu e în stare să reabiliteze măcar un drum național, dacă nu amândouă, deși ministrul transporturilor este al lor și au toate pârghiile necesare. Se laudă, în schimb, posibila candidatură a lui Victor Viorel Ponta, ca fiind soluția pentru un viitor mai bun clamând deja sloganul ”SCHIMBARE PÂNĂ LA CAPĂT”.
”Lăudacii PSD” uită însă voit acuzele tot mai dese aduse de presă și justiție acțiunilor total nelegale ale colegilor lor din fruntea unor Consilii Județene sau primării, miniștrii incompetenți, aliați politici corupți, parlamentari, traseiști, cazuri în care apare și numele domnului Ponta. Sau să fie aceasta miza pentru care el se vrea Președinte, pentru a căpăta o imunitate mai mare în fața justiției după ce numele său apare tot mai des în cazul Duicu?
Este clamată tinerețea ca soluție pentru reînnoirea clasei politice. Este o soluție bună, dar nu este singura soluție, iar tinerețea nu este o virtute în sine, ci trebuie să fie însoțită de .
O mare parte a societății românești, până acum tăcută, cinstită, muncitoare, și Inteligentă, care până acum a acceptat situația, trebuie să se trezească din amorțire și să reacționeze, ori participând la reconstrucția, remodelarea clasei politice, ori venind la vot.
Încet – încet se deschid cele 2 variante: stânga – lăudăroasă, mincinoasă, coruptă și fără vreo perspectivă clară europeană și dreapta – nesigură, deocamdată, dar dătătoare de speranță pentru cei care sunt conștineți de parcursul clar european al României!
Perioada care urmează și care nu este prea lungă ( până la alegerile prezidențiale), va clarifica voința românilor.
Din punctul nostru de vedere nu este altă șansă de a mai demonstra încă o dată dacă este nevoie, faptul că românii și România fac parte din Europa democratică, progresistă, în care respectarea legilor și justiția liberă sunt condiții de nenegociat.
Senator PDL de Alba, Alexandru Pereş
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari