„Alb-negrii” în incertitudine financiară
FC Unirea Alba Iulia are în continuare probleme financiare majore din cauza neseriozităţii manifestate de Empoli FC (ce a speculat la maximum lacunele existente în contractul dintre cluburi încheiat în luna iulie). Cum divizionara secundă este dependentă 100 la sută de suma cifrată la 105.000 euro, toată activitatea divizionarei secunde este blocată. Unirea aşteaptă banii din Italia, jucătorii să-şi primească drepturile restante, antrenorul Gherman să se liniştească apele, iar şefii clubului să poată depăşi impasul, mai ales că memoriile rămase neachitate (Ad. Câmpeanu, G. Ivan şi Spătaru) bat la uşă. Pe de altă parte, marţi a fost ultimul termen la Camera Naţională pentru Soluţionarea Litigiilor din cadrul FRF în dosarul prin care „alb-negrii” solicită de la Poli Timişoara aproximativ 17.000 euro, semnalele fiind în sensul unui verdict favorabil în cazul fundaşului Florin Ilie.
Pentru a cere lămuriri asupra modalităţii oficiale de a continua litigiul cu Empoli FC, FC Unirea va adresa scrisori către UEFA şi FRF în ideea de a şti exact cum să procedeze în condiţiile în care gruparea din Serie B nu respectă achitarea transferului şi tărăgănează nepermis soluţionarea diferendului. Altfel, fundaşul golgheter Bogdan Bucurică încearcă în această perioadă de vacanţă să-şi cristalizeze planurile de viitor. Apărătorul stânga despre care şefii afirmă în particular că „a dat dovadă de caracter” trebuie să opteze între diverse propuneri din Liga 1. Liderul Dinamo are cele mai mari şanse să-l înregimenteze, dar pe lista de aşteptare stau cluburi precum FCM Tg Mureş, Gaz Metan Mediaş, FC Vaslui şi Astra Ploieşti. Revenit după o accidentare gravă, jucătorul în vârstă de 25 de ani a impresionat în turul recent încheiat, când a evoluat în 9 întâlniri şi a înscris 3 goluri, toate în deplasare, aflându-se la egalitate cu Pecarov în topul marcatorilor unirişti. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia a susținut un triunghiular în Slovenia, la Rogla, întâlnind ND Gorica (remiză, 1-1) și CSM Reșița (eșec, 0-1). După ce amicalul cu NK Bistrica a fost anulat, uniriștii au susținut două teste a câte 45 de minute în aceeași zi, obținând rezultate de apreciat în fața unor oponenți din eșalonul superior. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie