ACS Tg. Mureș – CSM Unirea Alba Iulia 2-1 (2-1) | Pelici, debut cu stângul!
Antrenorul Alexandru Pelici a debutat cu stângul la CSM Unirea Alba Iulia, eșec extern cu ACS Tg. Mureș, scor 1-2 (1-2).
Venită după două succese consecutive, gruparea din Cetatea Marii Uniri a pierdut în deplasare cu ACS Tg. Mureș, cu o concentrare a evenimentelor în finalul primei reprize.
Pe banca amfitrionilor a debutat, cu acest prilej, Flavius Sabău, ACS Tg. Mureș câștigând, în premieră, în fața fanilor (o remiză în 5 jocuri anterioare).
„Alb-negrii” pierd puncte prețioase în lupta pentru play-off, iar runda viitoare au meci de foc pe „Cetate”, derby cu concitadina CSU Alba Iulia.
După 3 ocazii mari ratate de vizitatori, Roșu și Istrate – în două rânduri (inclusiv o lovitură liberă ce a șters bara dreaptă), gazdele au deschis scorul prin D. Todoran (38). Uniriștii au replicat imediat, egalând prin Frăsineanu (42) – la prima sa reușită stagională, însă la ultima fază a primei reprize, care a avut un final incandescent, Răzvan Greu, căpitanul mureșenilor, a punctat (45+2, cu un șut centrare de lângă tușă, ce l-a surprins pe Al. Stoian). În actul secund, vizitatorii au irosit alte 4 oportunități uriașe prin M. Codrea, Raica, Vl. Stanciu și T. Suciu (a scos portarul) și au plecat cu mâna goală.
“Nu meritam să pierdem, după aspectul jocului! Am primit goluri din greșeli și au fost foarte multe ratări. Mi-a plăcut atitudinea băieților, dar mai este mult de muncă și sunt și posturi deficitare”, a precizat Alexandru Pelici.
Alexandru Pelici revine după aproape două decenii pe banca tehnică a “alb-negrilor” și speranțele pentru recuperarea terenului pierdut au crescut considerabil după instalarea noului antrenor principal. Acesta are parte de un debut extrem de dificil, cu ACS Tg. Mureș, formație care l-a instalat în această săptămână pe Flaviu Sabău (ex-Unirea Ungheni) și el la primul meci la noua formație (dar s-a implicat și în pregătirea jocului anterior).
ACS Tg. Mureș: Kis – Bărăbaș, Dumbrăvean, Csaki, Caliani, R. Csala, Gliga, Greu/ cpt, T. Moldovan, Preklet, D. Todoran; rezerve Negrușa, T. Csala, Kiss, Moraru, Oprea, Osei, Precup, Sarkozi. Antrenor Flavius Sabău.
CSM Unirea: Al. Stoian – D. Nistor (63, V. Stanciu), Vomir, E. Codrea, Ciaun – M. Boldea, Mâlnă (80, Indrei), C. Cristea/ cpt (86, T. Suciu) – Istrate, Roșu (63, M. Codrea), Frăsineanu (63, Raicea); rezerve Raț, I. Grozav, R. Nistor, Bârdea. Antrenor Alexandru Pelici.
Arbitri Roxana Timiș (Sibiu), M. Matica, Al. Bogdănel (ambii Oradea) Observatori I. Szekely (Cluj-Napoca), M. Băcescu (Brașov)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari