Accidentul mortal de pe DN 74, aparent neprevăzut, a fost, de fapt, anunțat cu două luni în urmă
Accidentul mortal de vineri, de pe DN 74, la intrare în Tăuți, în urma căreia o persoană a decedat, după ce un copac a căzut pe mașina pe care o conducea, nu a fost un caz fortuit, tragedia fiind anunțată cu două luni în urmă.
Eugen David, din comuna Meteș, sat Tăuți, a adus la cunoștința opiniei publice, prin intermediul ziarului ”Unirea”, o situație care, spunea dumnealui, este cât se poate de periculoasă și de urgentă în a fi remediată.
În fapt, acesta anunța tragedia care, de altfel, s-a și întâmplat. Eugen David a afirmat într-un articol care a apărut în ediția tipărită a ziarului ”Unirea” că la intrarea în satul Tăuți, pe partea dreaptă există o pădure, în a cărei margine, spre șosea, se află o serie de pini, uscați de ceva ani, care au început să se rupă și să cadă pe partea carosabilă, punând în pericol șoferii care tranzitează zona.
Contactat telefonic, în luna iulie, când ziarul ”Unirea” a primit sesizarea, primarul comunei Meteș, Traian Nicolae Ursaleș, a spus: ”Nu am auzit să cadă vreun pin pe șosea, din cunoștința mea pădurea nu ajunge până în marginea acesteia. Primăria Meteș nu este proprietara acestei păduri, administrarea ei fiind delegată Ocolului Silvic Valea Pianului. În tot cazul, voi lua legătura cu ei pentru a le solicita să verifice starea de fapt a lucrurilor și să intervină dacă este necesar pentru îndreptarea situației. Pinii s-au uscat cam peste tot, nu doar la Tăuți, acum câțiva ani, când au fost atinși de o boală ce nu a putut fi contracarată”.
Bărbatul care a decedat în 11 septembrie avea 70 de ani și conducea un autoturism marca Dacia Logan, înmatriculat în Cluj, și venea înspre Alba Iulia.
Din păcate, medicii de pe Ambulanță, sosiți de urgență la fața locului, nu au mai putut face nimic să-i salveze viața. Copacul care s-a prăbușit pe autoturism, a luat, după impact, forma unei cruci.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari