ACCIDENT pe DN14: Doi copii au ajuns la spital după ce mama lor, care s-a urcat băută la volan, a intrat cu mașina în șant
ACCIDENT pe DN14: Doi copii au ajuns la spital după ce mama lor, care s-a urcat băută la volan, a intrat cu mașina în șant
Un accident rutier grav a avut loc vineri dimineața pe DN14, în județul Sibiu. Șoferița, cu alcool la bord, a pierdut controlul asupra volanului și a ajuns cu mașina într-un șanț.
Doi copii în vârstă de patru ani, respectiv şase ani au fost transportaţi la spital, conştienţi, după ce mama lor, care consumase alcool, a pierdut controlul volanului şi a intrat cu maşina într-un şanţ, în localitatea Slimnic din judeţul Sibiu.
Biroul de presă al Poliţiei Sibiu a anunţat că vineri dimineaţa, în jurul orei 05,00, un echipaj SMURD cu medic şi unul SAJ au intervenit pe DN 14, în localitatea Slimnic la un accident. Echipajele medicale au acordat îngrijiri medicale pentru cei doi copii, care au fost transportaţi la Spitalul de Pediatrie cu excoriaţii, împreună cu mama lor, în vârstă de 29 de ani.
„Din primele cercetări efectuate s-a constatat că, în timp ce conducea un autoturism dinspre Mediaş spre Sibiu, pe un tronson în curbă la stânga, femeia, cetăţean străin, a pierdut controlul direcţiei de deplasare şi a ieşit în afara părţii carosabile, oprindu-se într-un şanţ. În urma evenimentului a rezultat vătămarea corporală uşoară a celor doi minori care se aflau în autoturism.
Testarea alcoolscopică a conducătoarei auto a indicat o valoare de 0,70 mg/l alcool pur în aerul expirat. În cauză, poliţiştii rutieri au deschis un dosar de cercetare penală pentru vătămare din culpă, respectiv conducere sub influenţa alcoolului, urmând să fie stabilite toate împrejurările în care s-a produs acest eveniment rutier”, au transmis reprezentanţii IPJ Sibiu.
Foto: arhivă
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum o zi
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari