A sustras cardul unui prieten și a retras 1.000 de lei din contul bancar. Ce pedeapsă a primit tânărul de 23 de ani
Un tânăr din Alba Iulia, în vârstă de 23 de ani, s-a ales cu cazier judiciar după ce a sustras suma de 1.000 de lei de pe cardul unui prieten.
Chiar dacă a acoperit paguba financiară, C.S. a fost cercetat şi trimis în judecată pentru alte două infracţiuni: efectuarea de operaţiuni financiare în mod fraudulos şi acces ilegal la un sistem informatic prevăzută.
Potrivit rechizitoriului, la data de 27 aprilie 2019, persoana vătămată s-a deplasat la un ATM-ul situat în Cugir, împreună cu prietenul său de unde a retras suma de 800 lei, împrejurare în care acesta din urmă a observat codul PIN al cardului bancar.
A doua zi, C.S. cei doi se aflau pe raza localităţii Acmariu. Acesta s-a deplasat la autoturismul viitoarei victime, de unde şi-a luat o bluză.
Profitând de faptul că persoana vătămată nu se afla în autoturism, a observat cardul bancar al acestuia, l-a luat, iar la scurt timp a plecat către Alba Iulia. S-a oprit la un ATM şi a retras suma de 1.000 lei, prin introducerea cardului bancar în bancomat şi tastarea codului PIN. Suma de bani i-a fost înapoiată, ulterior, de către mama tânărului, fiind exclusă astfel din rechizitoriu infracţiunea de furt.
În 8 martie 2021, Tribunalul Alba l-a condamnat la pedeaps ade 1 an, 9 luni şi 10 zile de închisoare, pedeapsă suspendată sub supraveghere pe un termen de 2 ani.
Pe durata termenului de supraveghere, acesta trebuie să frecventeze un program de reintegrare socială stabilit şi să presteze muncă neremunerată în folosul comunităţii, pe o perioadă de 60 zile.
”În ceea ce priveşte individualizarea judiciară a executării pedepsei pe care o va aplica inculpatului, instanţa apreciază că, chiar fără executarea pedepsei în regim de penitenciar, acesta nu va mai săvârşi infracţiuni, având în vedere vârsta tânără a inculpatului, conduita sinceră a acestuia pe parcursul procesului, împrejurarea că prejudiciul a fost recuperat integral şi s-a realizat împăcarea în privinţa infracţiunii de furt, faptul că are un loc de muncă stabil, precum şi împrejurarea că a conştientizat consecinţele faptelor sale, aspecte care au format convingerea instanţei că conduita adoptată în cursul lunii aprilie a anului 2019, nu caracterizează persoana inculpatului, care nu va mai reitera un asemenea comportament”, a menţionat magistratul în hotărâre. Tânărul a formulat apel, iar dosarul a fost transferat la Curtea de Apel Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o oră
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum o zi
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari