Rămâi conectat

Curier Județean

24 februarie-18 martie 2025: Mărțisoarele care au finanțat apărarea României, din perioada Regalității, expuse la Muzeul Palatul Principilor Transilvaniei din Alba Iulia

Bera Larisa

Publicat

în

URS Construct

24 februarie-18 martie 2025: Mărțisoarele care au finanțat apărarea României, din perioada Regalității, expuse la Muzeul Palatul Principilor Transilvaniei din Alba Iulia

În perioada 24 februarie – 18 martie, la Muzeul Palatul Principilor Transilvaniei din Alba Iulia va putea fi vizitată expoziția „Mărțișoare cu istorie, 1879-1940”, o veritabilă incursiune în istoria României, prin intermediul unor martori pe cât de mărunți și tăcuți, pe atât de valoroși, dincolo de metalul din care au fost realizați.

Citește și: 25 februarie – 6 martie 2025 | „Mărțișoare cu dichis”, atelier creativ-educativ pentru copii la Muzeul Palatul Principilor Transilvaniei din Alba Iulia

Mărțișoare cu care românii au contribuit la finanțarea apărării navale și aeriene a țării, cele din perioada Regalității interbelice, cu chipul suveranilor României, precum și unele de inspirație folclorică sau Art-Nouveau alcătuiesc o colecție privată de excepție, pusă la dispoziție de cpt. Anghel Georgian, și prezentată, pentru prima dată în această formulă, de Muzeul Palatul Principilor Transilvaniei.

Colecționar pasionat și membru al Asociației Filateliștilor Tomis Constanța, Anghel Georgian a expus atât în România, cât și în străinătate, fiind un obișnuit al muzeelor din toată țara. În colecția lui se află cele mai vechi mărțișoare datate din România, iar unele dintre ele vor putea fi admirate acum și la Alba Iulia, în cadrul expoziție „Mărțișoare cu istorie, 1879-1940”.

Vernisajul va avea loc luni, 24 februarie, la ora 14.00, cu participarea colecționarului Anghel Georgian. Cu această ocazie, acesta va prezenta publicului volumul „Mărțișoarele Flotei Naționale Române 1913 – Colecția Anghel Georgian”, un album foto-documentar realizat de Centrul Cultural Județean Constanța „Teodor T. Burada”, care explorează ampla manifestare națională din anul 1913, pentru susținerea flotei române.

Fie că evocă folclorul și tradițiile, fie că ilustrează istoria României interbelice, Regalitatea sau Apărarea țării, aceste mărunte, dar prețioase mărturii ale altor vremi combină funcția de protecție cu cea estetică, la care se adaugă cea de „utilitate publică”. Cum anume? Vă invităm să descoperiți vizitând expoziția „Mărțișoare cu istorie, 1879-1940”, începând de luni, 24 februarie, până în 18 martie, inclusiv. Accesul se face prin Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Alba Iulia, zilnic, între orele 09.00 și 17.00.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Zăpada de la munte, ideală pentru schiat: Sfaturi de la jandarmii montani din Alba pentru o vacanță în siguranță

Lucian Daramus

Publicat

în

Zăpada de la munte, ideală pentru schiat: Sfaturi de la jandarmii montani din Alba pentru o vacanță în siguranță Ninsorile din ultima perioadă au dus la formarea unui strat considerabil de zăpadă în zona montană a județului Alba. Jandarmii de la Posturile Montane Șugag și Arieșeni, vor fi prezenți la datorie, pentru a asigura un […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea