17 orașe din România, printre care și ALBA IULIA, se angajează la zero emisii de carbon până în 2040
17 orașe din România, printre care și ALBA IULIA, se angajează la zero emisii de carbon până în 2040
Cities Race to Zero (Cursa Orașelor către Zero) este o campanie globală pentru o redresare sănătoasă, rezilientă și cu zero emisii de carbon, care să prevină amenințările viitoare, să creeze locuri de muncă decente și să deblocheze o creștere durabilă.
17 orașe din România se înscriu în Cities Race to Zero
Cursa Orașelor către Zero este o ramură a Cursa către Zero dedicată exclusiv orașelor, în care orașele se unesc pentru a-și arăta susținerea față de acțiunile climatice incluzive, în concordanță cu obiectivele Acordului de la Paris.
Partenerii globali ai orașelor colaborează pentru a recruta 1.000 de orașe în Cursa către Zero. Colaborarea lor asigură că orașele au obiective aliniate pe știință, necesare pentru a atinge un viitor cu emisii nete zero, și oferă sprijin orașelor care aderă la campanie.
Acest parteneriat asigură de asemenea că angajamentul Orașelor către Zero este în concordanță cu metricile de raportare existente și nu necesită sarcini suplimentare de raportare.
Din România, 17 orașe s-au înscris în programul prin care se angajează să ajungă la zero-net emisii CO2 până în 2040.
- Aiud
- Alba Iulia
- Bârlad
- Botoșani
- Brașov
- Buzău
- Câmpina
- Cluj-Napoca
- Constanța
- Iași
- Lugoj
- Moinești
- Petroșani
- Pitești
- Suceava
- Tulcea
- Zalău
Prin angajamentele lor față de Acordul de la Paris, orașele din întreaga lume lucrează deja către obiectivele Cursa către Zero. Semnarea angajamentului în Cursa Orașelor către Zero va fi un semnal puternic către guvernele naționale că orașele sunt pregătite și dispuse să colaboreze cu ele pentru a-și atinge cele mai ambițioase obiective climatice.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO: O profesoară de la Colegiul Militar din Alba Iulia, „Omul Anului 2023” pe Statul Major al Forţelor Aeriene
O profesoară de la Colegiul Militar din Alba Iulia, „Omul Anului 2023” pe Statul Major al Forţelor Aeriene Profesoara de limba engleză Cornelia Bratu a cucerit Premiul „Omul Anului 2023” pe Statul Major al Forţelor Aeriene, la secțiunea „Învăţământ, ştiinţă şi artă militară”, desfășurat în premieră la Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia, obținând […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie
-
Sportacum 2 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Curier Județeanacum 4 zile
Mănăstiri care îşi sărbătoresc astăzi hramul: Mănăstirea “Sfântul Ilie” din Albac
-
Actualitateacum 15 ore
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici