Zilele Oraşului Câmpeni 2013. Geanina Buzgar – Miss Câmpeni
Marți, 16 iunie 2013, au început Zilele Oraşului Câmpeni, ediția a IX-a, în cadrul cărora se va desfășura și Festivalul Naţional de Folclor “Sus, sus, sus, la moţi, la munte”, ajuns la cea de-a XVIII-a ediţie.
În acest an, festivitățile au fost anunțate locuitorilor printr-o defilare inedită pe străzile orașului la care au participat Fanfara judeţului Alba, Grupul de tulnicărese “Moaţele” Câmpeni, majoretele “Arieşul Ritmic” Câmpeni și cele de la Grupul Școlar H.C.C Abrud.
Deschiderea oficială a manifestărilor din centrul orașului a început cu o slujbă religioasă susținută de preoți și a fost urmată de discursurile primarului Călin Ioan Andreș, a vicepreședintelui Consiliului Județean Alba, Florin Roman și a altor consilieri ai orașului Câmpeni.
Participanții au urmărit la începutul spectacolului reprezentația tinerelor tulnicărese de la Casa de Cultură Câmpeni și apoi a celor două grupuri de majorete din Câmpeni și Abrud.
Poate cel mai așteptat eveniment din prima seară a fost Concursul Miss Câmpeni 2013 la care au participat 6 dintre cele mai frumoase fete din zonă. În urma desfășurării tuturor probelor din concurs, juriul a decis ca titlul Miss Câmpeni 2013 să fie atribuit Geaninei Buzgar de 17 ani, una dintre tulnicăresele grupului ,,Moațele”.
Prima seară de sărbătoare s-a încheiat cu recitaluri de muzică populară ale tinerelor soliste Geanina Gavrilă și Codruţa Marcu acompaniate de formația Andone și cu discotecă în aer liber.
Ovidiu CULDA
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea și reabilitarea energetică a dispensarului uman din comuna Șpring, printr-o finanțare PNRR. Licitația de peste 900.000 de lei lansată pe SEAP
Modernizarea și reabilitarea energetică a dispensarului uman din comuna Șpring, printr-o finanțare PNRR. Licitația de peste 900.000 de lei lansată pe SEAP Administrația comunei Șpring, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și reabilitarea energetică a clădirii dispensarului uman. Citește și: FOTO | Stadiul lucrărilor la Școala Șpring: Se lucrează […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României