Volei Club Alba Blaj a învins vicecampioana Ştiinţa Bacău într-un meci amical
Astăzi, în prima zi a turneului amical de la Bacău, echipa de volei feminin Volei Club Alba Blaj a învins vicecampioana României Ştiinţa Bacău, cu scorul 3-1 (25-19, 13-25, 25-23, 25-18), în celalalt meci al patrulaterului „Cupa Municipiului Bacău” fiind Unic Piatra Neamţ – Medicina Tg Mureş 3-2. În această după-amiază formaţia din „Mica Romă” a pierdut cu Unic Piatra Neamţ, scor 1-3 (17-25, 25-21, 23-25, 21-25) – primul eşec din amicale, iar mâine va juca cu Medicina Tg. Mureş.
„Suntem o echipă care va face o figură frumoasă, o surpriză plăcută în actuala stagiune, în care cred că ne vom clasa mai sus de mijlocul clasamentului„, a afirmat Sergiu Ştefănescu, preşedintele VC Alba Blaj.
Pentru VC Alba Blaj (antrenori Marius Macarie şi Liliana Bogendorfer) au evoluat Alice Kapelovies, Roxana Lupu, Valentina Rusu, Marija Sandic, Alexandra Ciontoş, Laura Mastahac, Melinda Dobeş, Adriana Dudnic, Bojana Stojkovic, Andreea Niţulescu.
Gruparea blăjeană s-a impus la Memorialul „Ioan Bânda” de la Cluj, apoi a învins de două ori CSM Lugoj, pentru ca în week-endul trecut să câştige cu 3-1, un alt test, în deplasare, cu Unic Piatra Neamţ.
Înaintea startului campionatului echipa pregătită de Marius Macarie şi Liliana Bogendorfer va mai participa un turneu de pregătire, la finalul lunii la Tg. Mureş. Deşi în acea perioadă se dorea organizarea unui patrulater la Blaj, la care să fie invitate şi două echipe din Serbia, s-a decis prezenţa la competiţia din Mureş în care sunt angrenate numai prim divizionare, respectiv Medicina Tg. Mureş, CSM Sibiu, SCMU Craiova, Tomis Constanţa şi Ştiinţa Bacău.
Nou-venita Irina Alexandru, absentă din motive medicale (leziune fibrilară la abdomen) îşi va relua pregătirea la începutul săptămânii viitoare, când la antrenamente va fi cooptată şi tânăra Alexandra Biriş. VC Alba Blaj va debuta pe prima scenă în 6 octombrie, când va întâlni acasă SCMU Craiova, oficială fiind dubla din Cupa României, cu CSM CSU Argeş Volei Piteşti (26 septembrie la Blaj şi 29 septembrie în deplasare. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale ANM A emis joi dimineața o avertizare meteo cod galben de furtună valabil în Alba și alte județe din țară, în intervalul 18 iulie, ora 10 – 19 iulie, ora 02. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României