Volei Alba-Blaj – Ştiinţa Bacău 0-3 *Duş rece în derbyul campionatului în „Mica Romă”
Volei Alba-Blaj a pierdut derby-ul campionatului în Sala „Timotei Cipariu”, primul meci din 2014, cu campioana Ştiinţa Bacău, scor 0-3 (24-26, 13-25, 21-25). Runda a 13-a a fost una a dezamăgirilor pentru cei peste 800 de fani blăjeni ce au luat cu asalt sala. Campioanele şi-au luat revanşa pentru eşecul din tur şi au administrat gazdelor un duş rece, într-un meci controlat cu autoritate. De numai trei seturi şi 80 de minute a avut nevoie echipa lui Grapă pentru a-şi adjudeca trei puncte importante în lupta pentru podium la finele sezonului regulat, iar Blajul rămâne pe locul al treilea cu 11 victorii şi două înfrângeri, ambele cu formaţii participante în Liga Campionilor. Diferenţa a fost evidentă, iar bacăuancele şi-au executat oponentele într-un stil de mare echipă, doar în puţine momente Blajul putând spune că a jucat la nivelul dorit.
*Cel mai slab meci din acest sezon: Gajic
„Am servit foarte modest, iar adversarele au fost foarte agresive. Am avut probleme în atac, s-a văzut valoarea şi parcă ne-a lipsit energia. Este şi diferenţă de valoare între cele două echipe, însă nu ne-am prezentat la nivelul aşteptat şi arătat de-a lungul sezonului. A fost cel mai prost joc din acest campionat„, a recunoscut Branko Gajic.
*”N-aş vrea Blajul în finală”: Grapă
„Într-un fel ca rezultat aş putea zice că este o revanşă pentru tur. Eu am venit aici să joc, să câştig şi cu atât mai mult este important faptul că am luat 3 puncte. Important este un alt aspect: ambele echipe au jucat volei, a fost un meci excelent cu răsturnări de scor. Cheia jocului a fost blocajul. Blajul este o echipă grea, periculoasă, capabilă să facă surprize. Nu mi-aş dori-o în eventualitatea în care am ajunge să disputăm finala”, a declarat Florin Grapă, tehnicianul echipei Ştiinţa Bacău.
„Bacăul a meritat victoria, nu degeaba este campioana, echipă cu un parcurs bun în Liga Camipionilor. Nu suntem supăraţi pe fete, adversarele au jucat extraordinar. Ne aşteaptă o serie de meciuri grele, primul la Rapid. Capul sus, e nevoie de susţinere şi pe această cale trebuie să mulţumesc unui public care ne-a încurajat frenetic„, a spus dezamăgit preşedintele Sergiu Ştefănescu.
*Dezamăgire mare
A doua înfrângere stagională a însemnat şi ruperea unui şir de 7 succese consecutive, dar şi de un pas cu stângul în noul an pentru gruparea din „Mica Romă”, care rămâne cu 32 de puncte, pe treapta a treia a podiumului, iar Ştiinţa a acumulat 36, Dinamo având 35 după 13 etape
Runda viitoare Blajul joacă în deplasare cu Rapid, sâmbătă 25 ianuarie
[nggallery id=1021]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari