Volei Alba Blaj – CSM Târgoviște 2-3, în Divizia A1 | Înfrângere dramatică a campioanei, în derby-ul contra rivalei la titlu

Volei Alba Blaj, campioana României, a pierdut, după o dispută dramatică, derby-ul Diviziei A1, cu CSM Târgoviște, principala contracandidată la titlu în actuala stagiune, scor 2-3 (25-21, 26-28, 25-22, 19-25, 13-15).

La Medgidia, echipa din „Mica Roma” a suferit prima înfrângere stagională, împotriva rivalei de lângă Turnul Chindiei, după o partidă a nervilor tari, încărcată de supans, ce a durat două ore și 8 minute!

Heydi Casanova, cubaneza de 22 de ani, a bătut de una singură Blajul, cu cele 30 de puncte realizate, de partea cealaltă cele mai multe fiind reușite de Ioana Baciu – 23, Maja Aleksik și Bojana Milenkovic – câte 20!

CSM Târgoviște continuă marșul imbatabil, câștigând toate jocurile susținute în acest sezon, un parcurs de vis, cu 9 victorii (campionat și cupele europene) iar echipa din „Mica Romă” a pierdut primul meci din actuala ediție și are două puncte mai puțin decât liderul din Dâmbovița!

De altfel, meciul s-a înscris în linia ultimelor dueluri directe, încheiate cu același scor 3-2.În februarie, la Blaj, campioana a învins cu 3-2 după ce a fost condusă cu 2-1.În decembrie 2019, în urmă cu aproape un an, la Târgoviște a fost singurul eșec din campionatul trecut pentru Blaj, ce a avut 2-1 și a ratat trei mingi de meci!

O confruntare de un bun nivel, un derby încărcat de tensiune, cu răsturnări de scor, Blajul conducând cu 1-0 și 2-1. Setul decisiv a fost o imagine la scară micro a întregului meci: 1-0, 2-1, 3-2 pentru Blaj, dar Casanova trage efectiv echipa după ea și se produce egalitatea 4-4. Tot ea greșește un serviciu, dar se face 5-5! Nebunia continuă, CSM Târgoviște a preluat conducerea cu 6-5, dar e iar egalitate la 6! Baciu egalează la 7, penru ca la mingea următoare să vină Blajul în avantaj minim 8-7! La 8-8, o fază lungă și încărcată de suspans s-a încheiat cu punctul CSM-ul, ce a preluat avantajul 9-8! Se face 10-8, dar și 11-9, iar Baciu a redus ecartul. Casanova e de neoprit, punctează pe bandă rulantă 12-10 și 13-11! Darko cere time-out, însă CSM-ul are două mingi de meci la 14-12, fructificând-o pe a doua!

Primul parțial a fost echilibrat în ansamblu, cu un start mai bun al Târgoviștei, care a condus cu 5-2. Blajul a revenit, a remontat, a egalat la 9 și apoi nu a mai cedat inițiativa, aflându-se mereu în față, până la 25-21

Și al doilea set a fost unul spectaculos. Blălencele au fost conduse cu 6-4 însă după o serie de 4 puncte consecutive, au preluat conducerea, având 15-11 și 20-16. Trei puncte la rând realizate de adversare, ce au strâns scorul (20-19), l-au obligat pe Zakoc să apeleze la time-out, însă s-a produs egalitatea. Încurajate de câțiva apropiați ai echipei, echipierele Blajului au rezistat asaltului, însă Târgoviștea a anulat trei mingi de set, de la 21-24. Finalul a fost dramatic, pe muchie de cuțit, venind rândul CSM-ul să fie în două rânduri la o minge de câștigarea setului (25-24, 26-25), fructificând-o pe a treia (28-26). În concluzie, Blajul a fost la un punct de 2-0, la 24-21, însă a irosit șansele și a pierdut setul, instalându-se egalitatea pe tabelă

„Alb-roșiile” au început lansat al treilea set: având 6-2 și 7-3, dar dâmbovițencele nu au renunțat punând suspans după ce au egalat, mergându-se cap la cap până la 11-11. Urmează o nouă perioadă bună a Blajului, ce a făcut legea și s-a desprins la 19-13, Ioana Baciu câștigând duelul de lângă fileu cu vedeta cubaneză Heidy Casanova. Scorul se strânge însă, la 21-19, 22-20, 23-21, parcă după modelul din setul precedent. Iarăsși 24-21 și trei mingi de set în dreptul Blajului, a doua fiind fructificată

CSM Târgoviște și-a revenit din pumni și a încercat să relanseze disputa, detașându-se la 10-4 în al 4-lea set. Zakoc mizează pe Ramona Rus, ce reușește trei puncte, și scorul se strânge la 10-9! Totuși trupa lui Nesic rămâne în față: 14-11, 16-12, 18-14, moment în care Zakoc cere un nou time-out pentru a regla lucrurile, dar deja soarta setului era pecetluită. S-a făcut 2-2 la seturi, iar soarta meciului se tranșa în tie-break

Volei Alba Blaj: Ana Antonijević – 3p, Ioana Baciu – 23 p, Jovana Kocić – 6 p, Maja Aleksić – 20 p, Bojana Čelić-Markovic – 6 p, Bojana Milenković – 20 p, Silvija Popović – libero; au mai intrat Irina Malkova – un punct, Ramona Rus – 3p, Ștefania Cheluță, Réka Bleicher; Francesca Alupei, Aleksandra Spasenić.

Voiei Alba Blaj mai joacă, tot la Medigidia, marți, 1 decembrie, de la ora 16.00, cu „U” NTT Data Cluj

Știri recente din categoria Curier Județean

Mănăstiri care îşi sărbătoresc astăzi hramul: Mănăstirea “Sfântul Ilie” din Albac

Mondoc Adriana

Mănăstiri care îşi sărbătoresc astăzi hramul: Mănăstirea “Sfântul Ilie” din Albac Mai multe lăcaşuri de cult din Transilvania îşi sărbătoresc astăzi hramul, între acestea fiind şi Mănăstirea “Sfântul Ilie” din Albac. Mănăstirea este aşezată într-un loc pitoresc, lângă Raul Arieş, într-o poenit a pădurii de conifere. Citește și: mesaje de Sfântul Ilie În fiecare an […]