VIDEO Zeci de taximetriști din Alba au protestat în fața Prefecturii, împotriva Uber și Bold: Unii vor intra în GREVA FOAMEI. Ce revendicări au
Zeci de taximetriști din Alba au protestat în fața Prefecturii, împotriva Uber și Bold: Unii vor intra în GREVA FOAMEI. Ce revendicări au
Zeci de taximetriști din Alba, alături de alți colegi din țară, au intrat în greva foamei, după ce Guvernul a cerut mai mult timp pentru a analiza revendicările acestora.

Taximetriștii albaiulieni s-au adunat sâmbătă, 2 martie, în fața Prefecturii, unde au scadat ”Lege egală pentru toți”, în semn de solidaritate cu colegii lor din București și cerând autorităților aprobarea ordonanței 49.
”Noi vrem să funcționăm după aceeasi lege fiecare firmă de transport. Astăzi avem două legi pentru aceeași meserie. Aplicațiile Bold și Uber funcționează după legea 204, noi după legea 38. În 2029 li s-a făcut o lege după care funcționează firmele de ride sharing. Noi vrem să fim pe picior de egaliatate, dorim să fim tratați la fel. Nu vrem două legi separate, indiferent care va fi aia, să fie aceeași lege. O să stăm în greva foamei până ni se vor rezolva problemele, printre care limitarea numărului de autorizații și la ei ca și la noi, fiscalizarea caselor de marcat, iar firmele să activeze doar în localitatea de reședință”, au transmis taximetriștii.
Trei dintre taximetriști vor intra în greva foamei de astăzi, urmând ca de luni, 4 martie, să li se alăture și alți colegi.
Taximetriştii, membri ai Asociaţiei Naţionale a Patronatului Operatorilor de Transport în Regim de Taxi (ANPOTRT), au decis să recurgă la o formă extremă de protest, anunțând greva foamei pentru a atrage atenția asupra situației lor și pentru a cere o soluție rapidă din partea autorităților.

Membrii Asociației Naționale a Patronatului Operatorilor de Transport în Regim de Taxi (ANPOTRT) au anunțat că vor intra în greva foamei ca formă de protest, după ce reprezentanții Guvernului au solicitat o perioadă de o lună pentru a analiza modificarea legislativă cerută de aceștia. Declarația a fost făcută miercuri, 28 februarie, de către președintele organizației, Remus Nedelcu.
Protestatarii solicită emiterea, în regim de urgenţă, a unei Ordonanţe de modificare a legii 204/2019(OG49/2019), pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 49/2019 privind activităţile de transport alternativ cu autoturism şi conducător auto.
„Asociaţiile reprezentative la nivel naţional, cu reprezentanţi din aproape toate judeţele ţării, au întâlnit un Guvern ostil, un Guvern al alternativilor, al Uber-ului şi Bolt-urilor, al multinaţionalelor. Nu era un Guvern al României, al românilor până la urmă, că noi îi plătim din banii noştri, din munca noastră”, a subliniat Remus Nedelcu.

Întrebat cât ar putea dura greva foamei, el a precizat că nu există o estimare, dar până ce premierul nu va veni în faţa taximetriştilor şi le va spune că în 3-5-7 zile lucrătoare va da ordonanţa cerută, aceştia nu vor renunţa.
Principalele revendicări ale taximetriştilor
Principalele revendicări ale taximetriştilor vizează:
-limitarea copiilor conforme, pe criterii similare cu cele aplicate serviciului de taximetrie, având ca rezultat protejarea calităţii vieţii şi aerului;
-eliminarea posibilităţii de emitere a copiei conforme pentru auto deţinute de operatori cu contract de comodat sau închiriere şi ridicarea pragului de autorizare la vechimea maşinii la 5 ani prima autorizare, maximum 10 ani;
-interzicerea colantării, sau aplicarea regulamentelor locale cu privire la reclame, pe autoturismele arondate la platformele digitale şi aplicarea de ecusoane pe portierele spate care să conţină datele de identificare ale operatorului;
-eliminarea „tarifului dinamic” potrivit recomandărilor de la Consiliul Concurenţei cu privire la practicile înşelătoare;
-respectarea Art. 6 din Legea 204/2019 cu privire la fiscalizarea curselor şi comisioanelor printr-o entitate fiscală înregistrată la ONRC cu Suspendarea avizului tehnic până la intrarea în legalitate.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]








