VIDEO| Pe autostrada A10 Sebeș-Turda se testează sistemul inteligent ITS, la km 14: Vor rămâne afișate restricțiile de trafic, la o bandă, de la km 14.8
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere testează sămbătă, 28 noiembrie, sistemul inteligent de transport (ITS), pe autostrada A10 Sebeș – Turda, la km 14. Restricțiile de trafic la o bandă de la km 14.8 vor rămâne afișate.
Sistemul ITS asigură participanțiilor la trafic o informare în timp real asupra condițiilor meteorologice (prin senzorii montați în asfalt) și a condițiilor de trafic (punctele în care traficul este aglomerat) și furnizează informații către administratorul drumului, în urma cărora se pot lua decizii asupra sectorului de drum afectat, dar și asupra îmbunătățirii fluidizării traficului și a circulației pe un sector de drum. Toate acestea țin de siguranța circulației, furnizând și informații autoritățiilor privind accidentele petrecute.
Sistemele inteligente de transport oferă și servicii suplimentare de informare în timp real a utilizatorului, constituind și baza viitoarelor aplicații de comunicare inteligentă între vehicul, drum și autoritățiile competente.
De asemenea, sistemul ITS monitorizează elementele de infrastructură și detectează eventualele acte de vandalism, de deteriorare de bunuri sau de furturi de elemente componente ale rețelei.
Tot prin acest sistem, poate fi cântărit dinamic un vehicul și poate fi alertată poliția în cazurile de depășire ale gabaritului.
În vederea dezvoltării sistemelor inteligente de transport, CNAIR SA are în prezent în derulare Strategia de Dezvoltare a Sistemelor de Transport Inteligente și Planul de Acțiune ITS (cu finanțare de la Comisia Europeană în cadrul POIM) pentru rețeaua de drumuri naționale din România, pentru perioada 2014 – 2020.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | CSM Unirea Alba Iulia se alătură campaniei „Speranță la viață” pentru Carmen! Tricou de colecție scos la licitație în scop caritabil
FOTO | CSM Unirea Alba Iulia se alătură campaniei „Speranță la viață” pentru Carmen! Tricou de colecție scos la licitație în scop caritabil CSM Unirea Alba Iulia se alătură campaniei „Speranță la viață” pentru Carmen. Clubul albaiulian a scos la licitație în scop caritabil în mediul online un tricou de colecție. „Pentru că nu putem […]