VIDEO: Consilierii locali PSD votează împotriva majorării contribuţiei CL şi a preţului unui bilet pe rutele STP Alba Iulia
Consilierii locali ai PSD şi-au anunţat dezacordul faţă de proiectul de hotărâre aflat pe astăzi pe ordinea de zi a CL Alba Iulia, cu privire la Societatea de Transport Public. Aceştia spun că ar fi de acord cu majorarea tarifului doar dacă STP ar reduce din cheltuieli şi dacă ar fi acordate gratuităţi pentru mai multe persoane.
Cei patru consilieri locali PSD, Ovidiu Jidveian, Bogdan Medrea, Vasila Crişan şi Horaţiu Clepan, au declarat astăzi că vor da vot negativ la proiectul de hotărâre legat de majorarea biletelor la transportul public local şi a creşterii contribuţiei de la bugetul local cu 14,5 milioane de lei.
Nemulţumirile acestora sunt legate de cheltuielile nejustificat de mari ale societăţii, de contribuţia prea mare pe care o are Consiliul Local la această societate privată şi doresc lărgirea paletei de persoane care beneficiază de gratuităţi. Concret, social-democraţii propun ca pensionarii cu venituri de până la 1.500 de lei, precum şi elevii (pe ruta domiciliu – şcoală) să poată călători gratuit.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/moIWrxLNJXo/hqdefault.jpg)
O altă nemulţumire exprimată de social-democraţi vizează activitatea de control. Singura abilitată să verifice cheltuirea banilor la STP Alba Iulia este AIDA (Asociatia Intercomunitara de Dezvoltare Alba Iulia), Primăria neavând nicio atribuţie în această privinţă.
Reamintim că săptămâna trecută proiectul de hotărâre a fost supus dezbaterii în Consiliul Local Alba Iulia, însă a fost respins cu majoritate de voturi.
Contractul încheiat cu Societatea de Transport Public Alba Iulia prevede acoperirea din bugetul local a cheltuielilor, a eventualelor pierderi precum şi a 5% din cifra de afaceri, reprezentând profitul.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Noua măsură pentru combaterea corupției: Un pas important spre aderarea la OCDE
Noua măsură pentru combaterea corupției: Un pas important spre aderarea la OCDE Guvernul a adoptat astăzi, 18 iulie 2024, proiectul Ministerului Justiției, care introduce o nouă infracțiune de corupție: mituirea funcționarilor publici străini. Această măsură aliniează legislația națională la prevederile Convenției OCDE Anti-mită și reprezintă un instrument esențial în combaterea faptelor de corupție împotriva funcționarilor […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României