VESTE BUNĂ: Șapte pacienți, internați la secția de Boli Infecțioase a SJU Alba Iulia, au fost declarați VINDECAȚI de COVID-19 și au fost externați
În cursul zilei de vineri, 15 mai 2020, un număr de 7 pacienți, internați la secția de Boli Infecțioase a Spitalului Județean de Urgență (SJU) Alba Iulia, au fost declarați vindecați de COVID-19 și au fost externați, după ce rezultatele a două teste consecutive în cazul acestora au ieșit negative.
Pacienții declarați vindecați și externați în cursul zilei de astăzi au vârste cuprinse între 8 și 59 de ani. Patru dintre ei sunt din orașul Cugir, iar trei din comuna Săliștea. În total, de la începutul evoluției pandemiei și până în prezent, la secția de boli infecțioase a SJU Alba Iulia au fost vindecați de COVID-19 un număr de 40 de pacienți, majoritatea cu forme ușoare și medii, respectiv cu evoluție favorabilă la tratamentul administrat.
De asemenea, de la începutul evoluției pandemiei și până în prezent, la secția de boli infecțioase au fost internați 157 de pacienți suspecți de COVID-19, boală cauzată de infectarea cu noul coronavirus SARS-CoV-2. Rezultatele analizelor de laborator la 81 dintre ei au ieșit pozitive, în vreme ce în cazul celorlalți 76 de pacienți rezultatele au ieșit negative, infirmând astfel prezența virusului.
Dintre cei 81 de pacienți pozitivi, 40 au fost declarați vindecați, iar 30 au fost transferați la unități sanitare din Blaj, Aiud și Sibiu. Vineri, 15 mai, la secția de boli infecțioase se află internați 11 pacienți confirmați cu COVID-19.
SJU Alba Iulia este o unitate sanitară în care se tratează cazurile confirmate, sunt internate inclusiv cazuri suspecte, iar în propriul laborator se analizează probele recoltate pentru depistarea virusului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Gheorghe Crăciun, veteran al celui de-al Doilea Război Mondial, din Sebeș, a încetat din viață la venerabila vârstă de 100 de ani: ”Eroii nu mor niciodată”
Gheorghe Crăciun, veteran al celui de-al Doilea Război Mondial, din Sebeș, a încetat din viață la venerabila vârstă de 100 de ani: ”Eroii nu mor niciodată” Veteran al celui de-a Doilea Război Mondial, Crăciun Gheorghe, din Sebeș, a încetat din viață la sfârșitul săptămânii trecute la venerabila vârstă de 100 de ani. Citește și: Mesaje […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Ştirea zileiacum 5 zile
FOTO: O profesoară de la Colegiul Militar din Alba Iulia, „Omul Anului 2023” pe Statul Major al Forţelor Aeriene
-
Actualitateacum 4 zile
Codul rutier 2024: Ce pedepse riscă șoferii români care conduc băuți, în funcție de nivelul de alcoolemie
-
Ştirea zileiacum 4 zile
VIDEO | Nicușor Stanciu, căpitanul României, a primit placheta de onoare a ISU Alba: ”Sunt mândru și onorat să mă aflu aici! Nu vă zic cel mai bun să câștige, pentru că toți sunteți învingători”