Teodor Atanasiu: Avem o viziune de dezvoltare care înseamnă construirea de spitale şi şcoli moderne, nu demolarea lor
Două din punctele cele mai importante din strategia noastră pentru următorii ani se referă la şcolile şi spitalele din Alba. E vorba în primul rând de a moderniza şi de a reabilita termic clădirile acestor instituţii. Vrem să consolidăm ce avem şi nu să dărâmăm. În al doilea rând vrem să asigurăm pentru orice locuitor din judeţul Alba, pe o rază de maxim 50 de kilometri, acces la servicii medicale moderne şi la cel puţin un liceu pe profilul economic al zonei – pe lângă accesul la o platformă industrială, adică la locuri de muncă. Noi numim această idee: „poli de dezvoltare”, care să permită o dezvoltare uniformă şi condiţii de viaţă civilizate pentru toţi oamenii din Alba.
Pentru servicii medicale moderne vrem să construim unde va fi nevoie sau să reabilităm instituţii medicale unde există deja. Viziunea noastră e opusă celor care conduc acum judeţul, PDL şi Dumitrel, care au susţinut exact opusul, adică desfiinţarea spitalelor. Pentru că aşa le-a dictat Boc de la Bucureşti. În plus, vom reaşeza competenţa la locul ei în unităţile medicale, spre deosebire de cei de la PDL care şi-au permis să intervină în numirea conducerii spitalelor. Viziunea lor este probabil că un om se vindecă dacă bisturiul e portocaliu!
Pentru licee pe profilul economic al zonei vom face o analiză economică sănătoasă, care nu s-a făcut de când avem economie de piaţă! Adică să vedem ce industrii sunt viabile, ce putem promova, ce are fiecare zonă. Vom promova acele domenii şi vom face în parteneriat cu Ministerul Educaţiei programe de studiu în acord cu piaţa, cu investiţiile şi cu ce ne oferă viitorul. Nu vrem să mai închidem şcoli doar de dragul de a economisi bani, aşa cum a făcut PDL prin Boc şi Dumitrel! Dezvoltarea înseamnă construcţie, nu demolarea! Ştim ce e de făcut pentru oamenii din Alba!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei Administrația comunei Mirăslău, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și eficientizarea energetică a clădirii sediului primăriei. Citește și: Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României