STUDIU: Utilizarea exagerată a tehnologiilor informaţionale de către elevi afectează capacitatea de însuşire a cunoştinţelor
Capacitatea elevilor de însuşire a cunoştinţelor este afectată de utilizarea exagerată a tehnologiilor informaţionale, după cum relevă un studiu al Organizaţiei pentru Cooperare Economică şi Dezvoltare, subliniind că nu contează cantitatea informaţiei, ci calitatea, şi că rolul profesorului rămâne primordial.
Potrivit celor mai recente date, prezentate marţi în raportul OCED, în anul 2012, 96% dintre elevii de 15 ani din ţările dezvoltate aveau computere acasă, iar 72% le foloseau în şcoli.
„În general, elevii care folosesc moderat calculatoare în şcoli tind să aibă rezultate mai bune decât cei care utilizează rar tehnologia informaţională. Dar elevii care folosesc computerul frecvent tind să aibă rezultate slabe la învăţătură”, afirmă experţii OCED. Folosirea „moderată” a computerului înseamnă „o dată – de două ori pe săptămână”, potrivit autorilor studiului, notează Corriere della Sera.
„Sistemele educaţionale trebuie să găsească modalităţi mai eficiente de integrare a tehnologiilor în procesul de învăţământ pentru a le furniza profesorilor un mediu pedagogic adecvat secolului 21 şi copiilor abilităţile secolului 21. Tehnologia este singurul mod de a extinde accesul la cunoştinţe. Dar, pentru a ne asigura că progresele tehnologice rezistă, ţările trebuie să investească mai eficient şi să se asigure că profesorii au rolul primordial pentru elaborarea şi implementarea acestor schimbări”, a spus Andreas Schleicher, directorul OCED responsabil de Educaţie.
Studiul a fost realizat în Australia, Austria, Belgia, Brazilia, Canada, Chile, Taiwan, Colombia, Danemarca, Estonia, Franţa, Ungaria, Irlanda, Israel, Italia, Japonia, Coreea de Sud, Hong Kong, Norvegia, Polonia, Portugalia, Rusia, Singapore, Slovacia, Slovenia, Spania, Suedia, Emiratele Arabe Unite şi Statele Unite.
„Este necesară o abordare nouă pentru exploatarea potenţialului tehnologiei informaţionale în şcoli”, precizează studiul, după ce a ajuns la concluzia că elevii din ţările care au investit mult în ultimii zece ani în tehnologia IT pentru dotarea şcolilor nu au rezultate mai bune la testele pentru lectură, matematică şi ştiinţe exacte. Este cazul Australiei şi al unor state scandinave, în timp ce rezultatele elevilor din Spania chiar s-au înrăutăţit.
„Pentru a ajunge la o înţelegere conceptuală profundă şi la un nivel raţional ridicat este necesară o relaţie strânsă profesor-elev”, subliniază cercetătorii Organizaţiei pentru Cooperare Economică şi Dezvoltare.
„Cantitatea informaţională nu contează, este necesară calitate, deci experienţă de selecţie”, argumentează cercetătorul Eric Charbonnier, prezentând ca modele ţări asiatice precum Coreea de Sud şi Japonia, unde durata medie de utilizare a Internetului de către elevi de 15 ani este de 11 minute pe zi, comparativ cu media din ţările vizate de studiu de 42 de minute.
„Nu este vorba doar de a avea cheile accesului la web, ci de capacitatea de a naviga inteligent şi eficient. Studiul arată că cei mai mulţi copii nu au capacitatea de a organiza lectura, de a evalua importanţa informaţiilor, de a identifica modul de argumentaţie. Dau click oriunde, nu sunt selectivi în navigarea online”, explică Francesco Avvisati, economist OCED, coautor al studiului.
„Ceea ce este important este ca elevii să fie ajutaţi să folosească eficient Internetul, pentru a obţine informaţiile de care au nevoie. pentru asta, este nevoie de un nivel ridicat de pregătire de către profesori”, precizează studiul. (Z.U.)
Sursa: gandul.info
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR Guvernul Veștea nu a trecut „testul” Parlamentului luni, 22 iunie 2026. Au fost strânse doar 189 voturi favorabile, nefiind întrunit numărul minim necesar de 233 de voturi. Ședința votului pentru învestirea guvernului a început în jurul orei 21:30. La acel moment exista cvorum, […]
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]









