Scrisoare adresată duşmanilor pensionarilor
Cu riscul de a mă repeta spun că am depăşit vârsta de 75 de ani şi cu mila nemărginită a lui Dumnezeu mai trăiesc. În ordine cronologică, am să vă vorbesc despre activitatea mea pe parcursul a 36 de ani: 5 ani în agricultură, 3 ani stagiu militar, 26 ani grupa I de muncă în condiţii grele şi vătămătoare şi 2 ani în administraţia locală. Am fost pensionat la limită de vârstă, în anul 1986, la 50 de ani, deci beneficiez de pensie de peste 25 de ani, în ciuda duşmanilor pensionarilor! Un funcţionar al BNR a spus la tv despre cineva ca mine că a mâncat pensia 10 ani, expresie greşită, de om ticălos care face parte din protipendată! Noi nu mâncăm pensia, o folosim la achitarea facturilor şi pentru medicamente, că suntem bătrâni şi bolnavi! În fiecare lună suntem derutaţi, ne întrebăm dacă să renunţăm la o parte din medicamente sau să cumpărăm mai puţine alimente. Ce ştie el, cel de la BNR, care are salariu lunar mai mare ca pensia mea pe un an! Domnilor guvernanţi şi parlamentari, domnule preşedinte, ce aveţi împotriva noastră, a amărâţilor de pensionari? În nici o ţară din lume preşedintele nu tratează astfel pensionarii! Acum şi Guvernul a spus că va îngheţa pensiile! Dacă faceţi asta atunci vă dorim şi noi să vă îngheţe Dumnezeu! Dacă ar fi posibil, după voia voastră, aţi recurge la eutanasierea amărâţilor de pensionari care abia îşi duc zilele, să rămână doar pensionarii cu pensii de sute de milioane de lei vechi, pe ei nu îi deranjaţi! În urmă cu un an, vă scriam: „Democraţia s-a sfârşit, urmează dictatura!” Nu sunt profet sau vizionar, dar aş fi dorit să nu am dreptate în ce am scris atunci! Politicienii noştri se ocupă de ani de zile doar de campanie electorală, de teamă să nu piardă puterea! Toate primăriile din ţară fac petreceri, poate dispun de bugete excedentare! În realitate, toate chefurile se fac pe bani reţinuţi din pensii şi salarii, iar apoi folosiţi în scop electoral. Nu pot înţelege cum într-o ţară ca România, ajutată cu alimente de UE, pentru că se ştie că sunt oameni care nu au asigurată hrana, în mod paradoxal, primăriile organizează chefuri care sfidează bunul simţ! E lipsă de respect faţă de cei care nu au ce să pună pe masă şi se calcă în picioare la cantinele sociale, pentru o bucată de pâine. Poate sunt prea înapoiat şi nu înţeleg aceste fenomene bizare ce se întâmplă la noi, în România?! Să fie vorba despre bizantinism!?
Alexandru IŞTVAN
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Societate
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) Pe 22 iulie 1946 a fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), instituţie specializată a Naţiunilor Unite, cu sediul la Geneva; funcţionează, efectiv, de la 7 aprilie 1948 (România este membru al OMS din 1948). OMS „Organizația Mondială a Sănătății” (sau WHO – acronimul […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie