Proiectul “Luna marilor clasici: Mihai Eminescu, Ioan Slavici, Ion Luca Caragiale”, derulat la Școala din Ciugud, a ajuns la final
Luni, 30 ianuarie 2017, a avut loc la Școala Gimnazială din Ciugud ultima activitate din cadrul proiectului “Luna marilor clasici: Mihai Eminescu, Ioan Slavici, Ion Luca Caragiale”, proiect demarat în urmă cu trei săptămâni.
Citește și: Mihai Eminescu data naşterii • Mihai Eminescu biografie pe scurt • Mihai Eminescu opere, cărți, poezi • Mihai Eminescu scurt referat
Luna ianuarie a fost generoasă pentru cultura română. În această lună s-au născut, la distanţă de doi ani şi câteva zile, trei dintre cei patru mari clasici ai literaturii române: Mihai Eminescu (15 ianuarie 1850), Ioan Slavici (18 ianuarie 1848) şi Ion Luca Caragiale (30 ianuarie 1852).
La Școala Gimnazială Ciugud, odată cu reînceperea cursurilor după vacanța de iarnă, a fost lansat acest proiect și timp de trei săptămâni elevii au căutat informații despre viața și activitatea celor trei mari clasici ai literaturii române născuți în luna ianuarie, au citit câteva dintre operele lor, au învățat poezii, au realizat portofolii, colaje, prezentări Power Point și lucrări plastice inspirate din opera celor trei scriitori.
Citește și: 15 ianuarie 1850, ziua de naştere a lui Mihai Eminescu, poetul naţional al României
La activitatea finală a proiectului, elevii s-au reunit pentru a prezenta munca lor de trei săptămâni. Astfel, elevii clasei a V-a au prezentat schița “Five o’clock” într-o lectură pe roluri, clasa a VI-a a pregătit o prezentare Power Point despre activitatea jurnalistică și literară a lui Ion Luca Caragiale. Elevii clasei a VII-a au lucrat în două echipe: o echipă a prezentat evenimentele importante ale vieții lui Mihai Eminescu, iar cealaltă s-a oprit asupra prozei și marilor teme ale liricii eminesciene: natura, iubirea, timpul. De asemenea, câțiva elevi au prezentat un moment liric inspirit din opera “poetului nepereche”. Echipa clasei a VIII-a a dezvăluit celor prezenți date interesante despre viața și activitatea scriitorului ardelean Ioan Slavici.
Scopul acestui proiect a fost stimularea interesului pentru lectura individuală și munca în echipă în vederea dezvoltării unor aptitudini, antrenarea elevilor în activităţi cât mai variate şi bogate în conţinut, facilitarea integrării în mediul şcolar, oferirea de suport pentru reuşita şcolară în ansamblul ei și fructificarea talentelor personale.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României