Curier Județean

Prin ordonanță de urgență, 15 filiale ROMARM, trec de la Ministerul Economiei la Ministerul Apărării Naționale. Fabricile de armament și muniție din Cugir se află pe listă

Ioana Oprean

Publicat

în

Guvernul României a inițiat recent, un proiect de ordonanță de urgență pentru modificarea și completarea unor prevederi din Legea nr. 232/2016 privind industriei națională de apărare, obiectiv important pentru revigorarea acestui sector strategic cuprins în Programul de guvernare 2018 – 2020.

Potrivit actului normativ, care urmează a fi introdus spre dezbatere pe ordinea de zi, a unei apropiate ședințe a Executivului, Ministerul Apărării Naționale va deveni instituția în coordonarea sau sub autoritatea căruia vor funcționa operatorii economici cu capital integral și/sau majoritar de stat, direct sau indirect, din industria națională de apărare. Mai clar, Compania Națională ROMARM S.A. cu cele 15 filiale subordonate v-a ieși de sub tutela Ministerului Economiei și va trece la M. ApN, care va fi abilitat să autorizeze operatorii economici în domeniu și să ateste dreptul acestora de a efectua operațiuni cu produse militare, sensibile și strategice.

Sunt exceptate de la aplicarea ordonanței de urgență: Regia Autonomă ,,Rasirom”, Compania națională ,,Romtehnica” S.A. și filialele sale, operatorii economici cu capital integral și/sau majoritar de stat aflați direct sau indirect în coordonarea sau sub autoritatea Ministerului Apărării Naționale, precum și instituțiile de credit prevăzute prin Legea nr. 227/2007. Ansamblul de reguli care guvernează sistemul de administrare și control în cadrul unei întreprinderi publice, raporturile dintre întreprinderea publică tutelară și organele întreprinderii publice, dintre consiliul de administrație sau de supraveghere, directori sau directorat, acționari se stabilesc prin ordin al ministrului apărării naționale, cu avizul Ministerului Finanțelor Publice.

În proiectul de ordonanță de urgență se mai precizează faptul că M. Ap. N. preia Direcția industria de apărare din compunerea Ministerului Economiei, cu personalul aferent, care se reorganizează ca direcție generală, structură centrală a Ministerului Apărării. Preluarea personalului se realizează cu menținerea drepturilor salariale avute la data preluării și cu respectarea procedurii și regimului juridic aplicabil fiecărei categorii de personal la data intrării în vigoare a hotărârii Guvernului. Salarizarea personalului se va face potrivit prevederilor legale privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice. Numărul maxim de posturi finanțate, cât și , cât și numărul total de posturi ale structurii centrale ale M.Ap.N. se majorează cu numărul de posturi preluat de la Ministerul Economiei, precum și cu un număr de posturi suplimentar aprobat prin hotărâre de Guvern.

De menționat că în cele 15 filiale care lucrează pentru sectorul de apărare activează aproape 6.000 de salariați, din care aproximativ 2.200 desfășoară activitatea la cele două unități cugirene de armament și muniție. Proiectul de ordonanță de urgență a fost transmis spre luare la cunoștință, atât filialelor din domeniu, cât și sindicatelor.

Constantin PREDESCU


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]

Citește mai mult

Curier Județean

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]

Citește mai mult

Curier Județean

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]

Citește mai mult