Primăria unei comune din Alba achiziționează un sistem de e-ticketing în cadrul unui proiect de modernizare a transportului în comun derulat în parteneriat cu municipiul învecinat: O nouă licitație în derulare
Primăria unei comune din Alba achiziționează un sistem de e-ticketing în cadrul unui proiect de modernizare a transportului în comun derulat în parteneriat cu municipiul învecinat
Primăria Crăciunelu de Jos a lansat, în 4 februarie 2026, o nouă procedură de achiziție prin licitație publică a unui sistem de e-ticketing.
Asta în cadrul unui proiect de modernizare a transportului în comun derulat în parteneriat cu municipiul Blaj, localitate învecinată.

O procedură similară a fost lansată și la finele anului trecut, valoarea totală estimată a achiziției fiind acum, la procedura ulterioară, de 246.135 de lei, fără TVA, cu aproximativ 40.000 de lei superioară celei inițiale.
Potrivit caietului de sarcini. se dorește achiziționarea următoarelor produse:
– 1 POS cu imprimantă integrată / terminal portabil multifuncțional
– 1 imprimantă carduri și carduri
– 1 Sistem All in one
– 1 Automat de plată Tichete cu card si numerar
– Sistem automat de taxare compus din:
*2 validatoare pentru ușile de acces ale călătorilor
*1 computer de bord
*1 tablou de siguranțe
*1 echipament de comutație a semnalelor de date
*Buton pentru ponire pentru echipamentul de ticketing, integrat în bordul microbuzului electric
*antenă GPS/GPRS/ WLAN
*router 4G/%G+ WiFI pasageri – 1 bucată
*unitate afisaj LED/LCD Interior pasageri- 1 bucată
În cadrul proiectului „Achiziție sistem de e-ticketing în parteneriat Municipiul Blaj-Comuna Crăciunelu de Jos” s-a optat pentru câte un punct de vânzare a biletelor amplasate în comună respectiv în interiorul microbuzului electric folosit.
Microbuzul va fi dotat cu un POS cu casă de marcat încorporată. Bilete se vor putea cumpăra și pe loc de la șofer, plata fiind posibilă prin card bancar.
Pentru verificarea biletelor și a cardurilor de transport în comun, aceste POS-uri vor fi specializate și pentru verificarea biletelor și emiterea amenzilor în mijloacele de transport.
Data limită pentru primirea ofertelor este 17 februarie 2026.
Anterior, administrația locală din Crăciunelu de Jos a achiziționat un microbuz electric destinat transportului spre și dinspre Blaj.
Pe lângă microbuz, proiectul finanțat prin PNRR a inclus și achiziția a două stații de încărcare.
foto: arhivă (cu rol ilustrativ)
Secțiune Știri sub articolul principal
Știri recente din categoria Curier Județean
Nunta de Aur la Cugir: Cuplurile din oraș care au împlinit în 2026 jumătate de veac împreună, sărbătorite pe 1 octombrie 2026. Cum se fac înscrierile
Nunta de Aur la Cugir: Cuplurile din oraș care au împlinit în 2026 jumătate de veac împreună, sărbătorite pe 1 octombrie 2026. Cum se fac înscrierile Cu prilejul Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice, marcată pe 1 Octombrie, la Cugir va fi organizată o nouă ediție a emoționantului eveniment dedicat Nunții de Aur, festivitate în care […]
168 de boboci intră în primul an la Colegiul Militar din Alba Iulia în 2026: Festivitatea de deschidere, în Piața Cetății
168 de boboci intră în primul an la Colegiul Militar din Alba Iulia în 2026: Festivitatea de deschidere, în Piața Cetății Noul an școlar începe în forță la Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia. Luni, 7 septembrie, de la ora 09.00, în Piața Cetății, va avea loc ceremonialul oficial de deschidere a anului […]
DEER – Sucursala Alba anunță întreruperile de energie electrică programate suplimentar pentru intervalul 07.09-11.09.2026
DEER – Sucursala Alba anunță întreruperile de energie electrică programate suplimentar pentru intervalul 07.09-11.09.2026 Distribuție Energie Electrică România – Sucursala Alba anunță întreruperea în alimentarea cu energie electrică. Întreruperile programate suplimentar pentru intervalul 07.09-11.09.2026 Nr.crt. ADRESA INTERVAL 1 INTREGALDE, NECRILESTI, Strada PRINCIPALA 11/09/2026 08:00 – 11/09/2026 15:00 2 INTREGALDE, SFIRCEA, Strada PRINCIPALA 11/09/2026 08:00 – […]