Primăria Alba Iulia: Purtarea măștilor de protecție OBLIGATORIE în spațiile aglomerate. Școlile din municipiu vor fi dotate cu dozatoare cu dezinfectant
Primăria Alba Iulia anunță că purtarea măștilor de protecție va fi OBLIGATORIE în spațiile aglomerate. De asemenea, școlile din municipiu vor fi dotate cu dozatoare cu dezinfectant.
Comitetul Local pentru Situații de Urgență a emis Hotărârea nr. 5 din 28.04.2020 privind unele măsuri pentru gestionarea infecțiilor cu virusul SARS-CoV-2 pe teritoriul municipiului Alba Iulia.
Astfel s-au stabilit următoarele:
1. Achiziția de dezinfectanți TP1 cu aviz biocid și dozatoare de dezinfectant pentru mâini pentru unitățile școlare din Alba Iulia care își vor relua parțial activitatea după data de 02.06.2020.
Argumente: Conform măsurilor de limitare a răspândirii infectării persoanelor cu noul coronavirus SARS-CoV-2 cauzator de COVID-19, având în vedere anunțatele măsuri de relaxare a limitărilor și restrângerilor libertăților persoanelor după data de 15 mai, respectiv reluarea parțială a cursurilor pentru clasele terminale, pentru luarea de măsuri în vederea limitări riscului de contaminare cu COVID-19 la nivelul Municipiului Alba Iulia este justificată achiziția de dezinfectanți TP1 cu aviz biocid care vor fi folosiți pentru elevi și cadre didactice din Municipiul Alba Iulia.
2. Instituirea măsurii obligatorii de purtare a măștilor de protecție facială în spațiile potențial aglomerate (piețe agroalimentare, magazine/supermarketuri/ hypermarketuri, magazine de bricolaj ș.a.). Aceste măsuri sunt obligatorii atât pentru vânzători cât și pentru cumpărători. Totodată se recomandă utilizarea mănușilor de protecție. Măsura distanțării sociale (1,5 m) este obligatorie în toate spațiile potențial aglomerate (piețe agroalimentare, magazine/supermarketuri/ hypermarketuri, magazine de bricolaj ș.a.)
Argumente: Conform măsurilor de limitare a răspândirii infectării persoanelor cu noul coronavirus SARS-CoV-2 cauzator de COVID-19, având în vedere anunțatele măsuri de relaxare a limitărilor și restrângerilor libertăților persoanelor după data de 15 mai este justificată instituirea obligativității purtării măștilor de protecție facială în Municipiul Alba Iulia. În cazul în care nu există posibilitatea achiziționării de măști chirurgicale sau alte tipuri de măști cu factor de protecție, pot fi folosite măști confecționate din material textil.
Măsura se impune a fi luată și în baza adresei transmisă de DSP Alba și înregistrată la Primăria municipiului Alba Iulia sub nr. 42012/28.04.2020.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 55 de ani, din Gârda de Sus, a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 55 de ani, din Gârda de Sus, a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 3 zile
Metalurgistul Cugir, calificare spectaculoasă în Cupa României, 4-1, după prelungiri cu ACS Mediaș! Inspirația lui Lucian Itu!
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
3 august 1601: Bătălia de la Guruslău. Trupele lui Mihai Viteazul obțin victoria împotriva celor conduse de Sigismund Báthory
-
Sportacum 2 zile
În Cupa României, turul secund, în 7 august, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia | CSM Unirea Alba Iulia, meci cu CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
2 august: Ziua Europeană de Comemorare a Holocaustului Împotriva Romilor
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
30 iulie| Ziua internațională a prieteniei: Cum a ajuns să fie celebrată această sărbătoare
-
Ştirea zileiacum 2 zile
Truck Tuning Art 2024: PROGRAMUL celei de-a cincea ediții, din Cetatea Alba Carolina. Camioane spectaculoase, demonstrații incredibile, concerte și tombolă cu premii pentru vizitatori