Președintele PMP Alba, Clement Negruț: Uniţi în Europa
Aceste cuvinte, ar trebui să fie pe buzele tuturor românilor. Ar trebui să ne întoarcem cu spatele, la tot ceea ce ne învrăjbeşte, la tot ceea ce ne dezbină.
A trecut un an de la centenarul Marii Uniri, pe care din nefericire, conducători nepricepuți şi incapabili să rezoneze cu importanţa momentului, l-au dus în derizoriu.
Este momentul să le întoarcem spatele şi celor care au interes să semene ură şi nesiguranţă și care doresc să scoată România de pe traiectoria sa europeană.
România trebuie să rămână o ţară respectată, idiferent de cât de mult vor unii să o întoarcă din drumul ei spre modernizare.
Este momentul să demonstrăm că acest cuvânt UNIRE, nu are granițe pentru noi, suntem peste tot în Europa, dincolo de toate câte se spun, românii sunt harnici, onești și respectați. Din nefericire în țara lor, au probleme, unii au ținut neaparat, să le spună în acel 10 august 2018, de tristă amintire că nu mai sunt doriți în țara lor. Au fost bătuți, batjocoriți și umiliți de niște guvernanți pentru care România, nu reprezintă altceva decât feuda lor.
Ce nu au conștientizat cei care s-au pretat la aceste metode, este faptul că românii de pretutindeni au înțeles că doar luptând împreună, umăr lângă umăr pot schimba ceva. Din acest motiv, PMP vorbește din nou și din nou, despre unitate, de data asta despre unitate dincolo de granițele țării.
Uniți în Europa este mai mult decât un mesaj, un slogan, este un strigăt de luptă a tututror românilor. Trebuie să ne scuturăm de mocirla cu care ne-au stropit niște guvernanți incompetenți și să arătăm că Europa ne reprezintă pe noi și noi suntem Europa, că respectăm valoriile europene și Europa respectă valoriile noastre.
Uniunea Europeană trebuie să depașească momentul unei instabilități identitare, trebuie să treacă de la stadiul de relaționare interstatală între membrii săi la stadiul de unitate interstatală.
Atunci când spunem Uniți în Europa, noi ne gândim și la Moldova de dincolo de Prut, am băut din paharul amărăciunii atunci când am sărbătorit Marea Unire fără frații noștrii, vrem să ne bucurăm curând împreună cu ei, într-o Românie a Europei Unite.
Este mesajul PMP, un partid proeuropean care înțelege cursul istoriei și spune fără nici o rezervă că doar Uniți în Europa putem fi mai puternici.
Clement Negruț, președinte PMP
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Abrud va fi modernizat și dotat cu echipamente medicale performante: A fost semnat contractul de finanțare de peste 6,5 milioane lei
Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Abrud va fi modernizat și dotat cu echipamente medicale performante: A fost semnat contractul de finanțare de peste 6,5 milioane lei Autoritatea de Management pentru Programul Sănătate a alocat primele două contracte de finanțare către Organismul Intermediar Program Sănătate din cadrul Agenției pentru Dezvoltare Regională Centru, în cadrul Priorității 1 a Programului, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)