Rămâi conectat

Ştirea zilei

Vicepremierul Dragoș Anastasiu DEMISIONEAZĂ din Guvern, în urma scandalului mitei de la ANAF: ”Când deranjezi acest ecosistem, e ca și cum bagi bățul într-un viespar”

Ioana Oprean

Publicat

în

Vicepremierul Dragoș Anastasiu DEMISIONEAZĂ din Guvern, în urma scandalului mitei de la ANAF: ”Când deranjezi acest ecosistem, e ca și cum bagi bățul într-un viespar”

Vicepremierul Dragoş Anastasiu a declarat, duminică, într-o conferinţă de presă, că își dă demisia din Guvernul României, în urma scandalului mitei de la ANAF.

Anastasiu a mai precizat că și-a luat câteva zile de gândire, înainte să iasă public, pentru a avea răspunsurile şi pentru a reflecta cu privire la cea mai bună decizie pe care ar trebui să o ia, pentru a nu periclita Guvernul şi persoana sa fizică.

„Am luat câteva zile de gândire, înainte să ies, în urma a tot ce s-a întâmplat în spaţiul public, cu privire la persoana mea, odată pentru a acumula cât mai multe informaţii, pentru a avea răspunsurile la cât mai multe întrebări şi pentru a reflecta cu privire la cea mai bună decizie pe care ar trebui să o iau eu, pentru a nu periclita Guvernul României şi chiar şi pe persoana mea fizică”, a spus vicepremierul în conferinţa de presă.

Anastasiu a plasat atacurile la adresa sa într-un cadru mai larg de rezistență sistemică: „România are 1.337 de companii de stat. Multe dintre ele sunt problematice, pline de sinecuri. Când deranjezi acest ecosistem, e ca și cum bagi bățul într-un viespar. E normal să apară reacții.”

Vicepremierul a vorbit despre intenția de a crea un grup de lucru format din experți din mediul privat, menit să contribuie la evaluarea performanței companiilor de stat. Ideea, aflată încă în faza de discuție, a fost – susține el – greșit interpretată ca o încercare de „privatizare a deciziilor guvernamentale”.

„Grupul de experți nu era format, era doar o idee. Dar reacțiile au fost disproporționate. De ce? Pentru că în România există zone care reacționează violent când li se cere să performeze real, nu pe hârtii.”

Dosarul ANAF: „Era cunoscut și în urmă cu doi ani”

Referindu-se direct la scandalul care l-a adus în centrul criticilor, Dragoș Anastasiu a subliniat că dosarul penal privind mita către o funcționară ANAF nu este o noutate și că acesta era „public și cunoscut” încă de la momentul în care a fost numit consilier onorific la Cotroceni, în perioada interimatului lui Ilie Bolojan, dar și când a fost cooptat de echipa președintelui Nicușor Dan.

„Dosarul era în spațiul public de ani de zile. Când am fost chemat la Cotroceni, când am rămas în echipa prezidențială, dosarul era cunoscut. Nimeni nu a fost luat prin surprindere.”

„Nu vreau să periclitez Guvernul”

Anastasiu a admis că situația sa poate deveni o vulnerabilitate pentru Executiv și că va lua o decizie cu acest lucru în minte: „Pentru a nu periclita Guvernul și nici persoana mea, reflectez la ce decizie e mai bună. Dar trebuie să înțelegem contextul mai larg: suntem într-o luptă grea pentru reformă, într-un moment critic pentru România.”

Declarația vicepremierului este marcat de un apel la înțelegere din partea opiniei publice și a presei, sugerând că scandalul din jurul său este parte a unei reacții de sistem împotriva schimbării.

„Suntem obligați la reforme. Deficitul de anul trecut a fost de 9,3% din PIB. Anul acesta riscăm să ajungem la 10%. Am tras frâna de mână pentru a evita o retrogradare de rating. Nu e un început de guvernare dorit, dar este necesar.”

Vicepremierul a reafirmat determinarea Guvernului Bolojan de a continua cu „pachetul 2 de reforme”, care vizează administrația publică, companiile de stat și sănătatea, și a respins ideea că aceste reforme pot fi făcute fără reacții dure din partea celor vizați.

Foto: Facebook Dragos Anastasiu


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | Aiudeanca Avram Andreea Daniela, vicecampioană la Campionatul Naţional pe clase de la Reșița: ,,Ea visează să își facă clubul ei de dans sportiv”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Aiudeanca Avram Andreea Daniela, vicecampioană la Campionatul Naţional pe clase de la Reșița: ,,Ea visează să își facă clubul ei de dans sportiv” Aiudeanca Avram Andreea Daniela a obținut o performanță remarcabilă la Campionatul Național pe clase, desfășurat la Reșița, în sala Polivalentă. La doar 15 ani, Daniela a urcat pe a doua treaptă a […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

ANGAJĂRI la STAT 2025: Posturi vacante în instituții din Alba, la data de 14 decembrie 2025. Calendarul examenelor și condițiile de înscriere la CONCURS

Bogdan Ilea

Publicat

în

ANGAJĂRI la STAT 2025: Posturi vacante în instituții din Alba, la data de 14 decembrie 2025. Calendarul examenelor și condițiile de înscriere la CONCURS Mai multe instituţii publice din Alba anunță posturi vacante la data de 14 decembrie 2025 și organizează concursuri în următoarea perioadă. Pentru ocuparea posturilor, candidaţii trebuie să îndeplinească anumite condiţii, privind […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Transapuseana, efectele modernizării celui mai spectaculos drum din Apuseni: Mii de turiști, investiții în pensiuni și mici puncte culinare, explozia prețurilor la terenuri

Ioana Oprean

Publicat

în

Transapuseana, efectele modernizării celui mai spectaculos drum din Apuseni: Mii de turiști, investiții în pensiuni și mici puncte culinare, explozia prețurilor la terenuri Inaugurată în urmă cu puțin timp, „Transapuseana” sau drumul județean DJ 107 I, drum care străbate, după spusele multora care i-au străbătut cei 78 de kilometri ai săi, cele mai frumoase peisaje […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea