Poliția locală a orașului Cugir, la raport
Șeful Serviciului Poliția locală Cugir, juristul Horațiu Găldău a prezentat recent, în fața aleșilor locali de la poalele Drăganei, un Raport privind activitatea desfășurată în anul 2017.
Raportorul a subliniat că pe anul trecut, serviciul pe care îl conduce a acționat în conformitate cu atribuțiile stabilite prin legea 155/2010 a Poliției locale, a HG 1332/2010, precum și Regulamentul de ordine publică și gospodarire a orașului Cugir. În vederea îndeplinirii atribuțiilor ce -i revin conform actelor normative amintite, Poliția locală dispune de un număr de 27 de posturi, din care: 2 de conducere, 20 de execuție, are 2 compartimente de specialitate si 1 birou.
Pentru preluarea și soluționarea operativă a sesizărilor cetățenilor, în vederea prevenirii actelor antisociale, sancționarea abaterilor privind nerespectarea ordinii si liniștii publice, disciplina în construcții, traficul rutier, cât și normele de protecția mediului, activitățile comerciale si urbanistice, funcționează echipaje de intervenție, în cele mai multe situații 24 din 24 ore.
Principalele obiective care au stat la baza serviciului au constat în limitarea fenomenului contravențional pe domenii specifice și creșterea nivelului de încredere a cetățenilor în administrația publică locală reflectate în 567 de sesizări din partea cetățenilor din care 506 au fost rezolvate. Conform datelor din Raport, rezultă că totalul amenzilor – proceselor verbale de contraventie s-a ridica la 362, iar numărul avertismentelor a fost de 148. Dintre acestea: 18 au făcut referire la salubrizare, 15 la activitate comercială, 95 la circulație, oprire, stationare , 12 la ordine și liniște publică , 2 la disciplină în construcții.
Valoarea amenzilor aplicate s-a ridicat la suma de 88.200 lei lei. Șeful Poliției locale a mai făcut referire la faptul că în serviciul de noapte, la schimbul III, polițiștii au luat parte la patrulele mixte organizate împreună cu lucrători ai poliției orășenești și jandarmeriei, iar unele dintre infracțiunile constatate au fost sancționate de poliția orășenească. ,,Tot nouă ne-a revenit misiunea să asigurăm paza și ordinea la instituții precum: Primăria, Casa de Cultură, Școala Gimnazială ,,Singidava”, la alte obiective de interes public, dar și cu ocazia unor evenimente organizate de administratia locala”, a conchis Horațiu Găldau. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Prima reacție a Primăriei Alba Iulia după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,,Cu siguranță vom contesta”
Prima reacție a Primăriei Alba după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,,Cu siguranță vom contesta” Primăria Alba Iulia are conturile blocate și este executată silit de STP pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante. Flaviu Buta, purtătorul de cuvânt al instituției, a oferit o primă […]
O turistă s-a accidentat la membrul inferior pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență
O turistă s-a accidentat pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență Intervenție de salvare în derulare pe Piatra Secuiului, după ce o turistă a suferit o accidentare la membrul inferior, joi, 25 iunie 2026. Echipa de salvatori montani de la punctul de lucru Rimetea, din cadrul SALVAMONT Alba, intervine pentru recuperarea victimei […]
FOTO | Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă
Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă În comuna Săsciori a fost semnalată prezența unui urs, ieri, 24 iunie 2026, iar locuitorii din zonă au primit un mesaj RO-Alert prin care au fost avertizați cu privire la pericol. ,,A fost semnalată prezența unui urs pe raza localității Săsciori. […]








