Peste 28 de milioane de lei la Sebeș prin Programul „Anghel Saligny”: Primarul Nistor, întâlnire cu ministrul Dezvoltării pentru a susține proiectele de infrastructură
Peste 28 de milioane de lei la Sebeș prin Programul „Anghel Saligny”: Primarul Nistor, întâlnire cu ministrul Dezvoltării pentru a susține proiectele de infrastructură
În data de 19 septembrie 2023, la sediul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației din București, primarul Municipiului Sebeș, Dorin Nistor, a avut o întâlnire cu ministrul Adrian Ioan Veștea, prilej cu care s-a discutat despre investițiile pentru care Sebeșul a obținut finațări nerambursabile prin intermediul ministerului.
Astfel, prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”, se modernizează străzile Tineretului, Arini, Zăvoi și Crângului, care sunt aproape de finalizare, urmând ca în perioada următoare să se realizeze deconturile din cadrul programului de finanțare nerambursabilă „Anghel Saligny”. Pentru străzile Oituz, Doinei, Moților, Cloșca (tronson cuprins între strada Horea și trecerea la nivel cu calea ferată 211 Sebeș – Petrești de la km 1+347), Alunului și strada Depozitelor există proiect tehnic actualizat și se va trece la licitația pentru realizarea lucrărilor. Lucrările de modernizare a străzilor includ partea carosabilă, trotuare pietonale, accese la proprietăți, parcări, spații verzi, amenajarea intersecțiilor și racordurilor cu străzile laterale, asigurarea colectării si evacuării apelor pluviale, lucrări de siguranță rutieră.
Un alt subiect abordat a fost dezvoltarea rețelei de distribuție a gazelor naturale în satul aparținător Răhău.
„Valoarea totală a finanțărilor nerambursabile asigurate din Programul „Anghel Saligny” menționate mai sus este de 28,4 milioane lei” transmite Dorin Nistor, primarul Municipiului Sebeș.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Politică Administrație
Comunicat de presă: PNL Alba Iulia are, începând cu această săptămână, o nouă conducere. Gabriel Pleșa este noul președinte al filialei
PNL Alba Iulia are, începând cu această săptămână, o nouă conducere. Gabriel Pleșa este noul președinte al filialei Prin decizia Biroului Politic Județean al PNL Alba, filiala locală PNL Alba Iulia are, începând de zilele trecute, o nouă conducere politică, Gabriel Pleșa, primarul ales al Municipiului Alba Iulia, fiind desemnat președinte al organizației. Totodată, a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 50 de minute
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul