Model de liberalism și dezvoltare: Primarul orașului cu șomaj aproape zero propune acordarea de noi facilități fiscale în anul 2017
Model de liberalism și dezvoltare, primarul municipiului Sebeș, Dorin Nistor, propune acordarea de noi facilități fiscale în anul 2017, prin: aplicarea nivelului minim al impozitelor și taxelor locale pentru persoanele fizice și reducerea valorii impozabile a clădirilor, în funcție de vechime acestora
Primarul Municipiului Sebeș, domnul Dorin Nistor, a supus dezbaterii publice, încă din luna octombrie, un proiect de hotărâre privind nivelurile pentru valorile impozabile, impozitele și taxele locale, precum și alte taxe asimilate acestora aferente anului 2017. Proiectul de hotărâre va fi supus votului Consiliului Local în ședința ordinară a lunii noiembrie.
Menționăm faptul că impozitele și taxele locale au crescut în anul 2016 datorita noului Cod Fiscal, precum şi datorita Normelor de aplicare a acestuia, ajungând uneori chiar la valori duble, în cazul imobilelor.
![primaria-municipiului-sebes-si-centrul-orasului-fotografie-aeriana](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2016/11/primaria-municipiului-Sebes-si-centrul-orasului-fotografie-aeriana-300x169.jpg)
Menționăm, de asemenea, reducerea valorii impozabile a clădirilor, în funcție de anul terminării acestora: cu 50% pentru clădirea care are o vechime de peste 100 de ani; cu 30% pentru clădirea care are o vechime între 50 de ani și 100 de ani inclusiv; cu 10% pentru clădirea care are o vechime între 30 de ani și 50 de ani inclusiv.
- clădirile și terenurile aferente acestora, precum și un mijloc de transport, aflate în proprietatea veteranilor de război, a văduvelor de război și a văduvelor necăsătorite ale veteranilor de război;
- clădirea folosită ca domiciliu și terenul aferent acesteia, precum și un mijloc de transport, aflat în proprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat și a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanților legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat și a minorilor încadrați in gradul I de invaliditate;
- clădirile și terenul aferent acestora care, potrivit legii, sunt clasate ca monumente istorice;
- clădirile la care proprietarii au executat pe cheltuială proprie lucrări de intervenție pentru creșterea performanței energetice, pe o perioadă de până la 7 ani de la efectuarea lucrărilor;
- terenurile situate în extravilanul localităților, pe o perioadă de 5 ani ulteriori celui în care proprietarul efectuează intabularea în cartea funciară pe cheltuiala proprie.
Potrivit prevederilor art. 96 din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările și completările ulterioare, se propune plafonul maxim de 20 lei, exclusiv, pentru care se renunță la stabilirea creanței fiscale principale și la emiterea deciziei de impunere, ori de câte ori se constată încetarea persoanei juridice sau decesul persoanei fizice și nu există succesori. În situația în care decizia de impunere are ca obiect mai multe tipuri de creanțe fiscale principale, plafonul se aplică totalului acestor creanțe. De asemenea, se propune anularea creanțelor fiscale restante și a accesoriilor acestora, în sumă totală mai mică de 20 de lei. Prevederea se poate aplica totalului creanțelor fiscale datorate și neachitate de debitori, aflate în sold, la data de 31 decembrie a anului.
Menționăm și propunerea, conformă Codului Fiscal, prin care se majorează impozitul pe terenurile situate în intravilan, nelucrate timp de doi ani consecutiv. La fel, poate fi majorat și impozitul pe clădirile situate în intravilan, neîngrijite timp de 2 ani consecutiv, începând cu al treilea an.
Plafonul minim al creanțelor fiscale pentru care organul fiscal local are obligația de a publica pe pagina de Internet proprie lista debitorilor persoane fizice și juridice care înregistrează obligații fiscale restante, precum și cuantumul acestora, este, conform Codului fiscal: 25.000 lei, inclusiv, în cazul persoanelor juridice și 1.000 lei, inclusiv, în cazul persoanelor fizice.
Compartimentul Relații Publice și Comunicare,
Primăria Municipiului Sebeş
foto: Eduard Schneider
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari