Micii artişti duc mai departe tradiţiile şi obiceiurile româneşti
În sala de festivităţi a Grădiniţei nr. 12 din Alba Iulia a avut loc lansarea proiectului „Tradiţii şi obiceiuri româneşti”. Iniţiatorii lui sunt Centrul de cultură „Augustin Bena” Alba şi Grădiniţa nr. 12 din Alba Iulia, proiectul având ca scop familiarizarea preşcolarilor cu zestrea folclorică şi etnografică a judeţului Alba. La eveniment au fost prezenţi Ion Dumitrel – preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Alin Cucui – vicepreşedintele CJ Alba, Ioan Bogăţan – viceprimarul municipiului Alba Iulia, Daniela Floroian – director adjunct al Centrului de cultură „Augustin Bena”, prof. Eugenia Ignat – inspector de specialitate învăţământ preşcolar în cadrul IŞJ Alba, părinţi şi alţi invitaţi. În deschiderea manifestării, Daniela Floroian a explicat de ce copiii trebuie să cunoască tradiţia şi portul popular românesc, cele care oferă acum o alternativă computerului, în faţa căruia cei mici îşi petrec, de obicei, mult timp. Prof. Leontina Fărcaş, cea care coordonează Grupul „Muguri de tezaur” al Centrului cultural „Augustin Bena” are programată lunar o activitate la Grădiniţa nr. 12, prilej cu care va selecta copiii cu cele mai bune voci. De asemenea, proiectul mai cuprinde şi o vizită a celor mici la Atelierul de ceramică de la Săsciori şi la Atelierul de crestături în lemn şi instrumente de suflat de la Şugag. Tot joi a fost vernisată expoziţia de icoane pe sticlă a clasei de pictură şi design ambiental – prof. Ioana Raica şi expoziţia meşterilor populari din cadrul Centrului de cultură „Augustin Bena”. Aşa cum a explicat Daniela Floroian, prin astfel de activităţi coordonatorii proiectului doresc să atragă copiii spre actul cultural, spre tezaurul nepreţuit al poporului român, de aceea programul de ieri a cuprins şi un concurs pe tema tradiţiilor şi meşteşugurilor populare, la final vicepreşedintele CJ Alba, Alin Cucui şi ed. Camelia Cîmpian decernând diplome şi premii micilor meşteşugari. Premii au primit şi copiii care au realizat desenele expuse în sala de festivităţi a grădiniţei, ele fiind înmânate de viceprimarul Ioan Bogăţan. La final, toţi preşcolarii care au participat la manifestare au fost recompensaţi cu premii speciale pregătite de Veronica Suciu, directorul Grădiniţei nr.12 din Alba Iulia, cea care ne-a promis că vom mai avea parte de astfel de manifestări realizate cu copii şi pentru ei. Adriana DURIGĂ
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Societate
26 – 28 iulie 2024 | Moto Festival în Poiana cu Goruni, lângă Vinerea: Motoare care mai de care, concurs de ceaune, muzică bună și tombolă cu premii
26 – 28 iulie 2024 | Moto Festival în Poiana cu Goruni, lângă Vinerea: Motoare care mai de care, concurs de ceaune, muzică bună și tombolă cu premii În perioada 26 – 28 iulie 2024 în Poiana cu Goruni de lângă Vinerea va avea loc o nouă ediție a Moto Festivalului organizat de Lupii Singidavei. […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 2 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
21 iulie 1821: Se naște la Bacău Vasile Alecsandri, poet, prozator și dramaturg
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza