Metalurgistul Cugir – Avântul Reghin 1-0 (0-0) / M. Lupu, gol de 3 puncte pentru cugireni

Metalurgistul Cugir a câştigat cu 1-0 (0-0) duelul de pe teren propriu cu Avântul Reghin, din etapa a 5-a a Ligii a 3-a de fotbal.

Soarta partidei s-a scris pe final. Golul izbăvitor, de 3 puncte, a fost înscris de M. Lupu în minutul 87.

Metalurgiștii au controlat ostilitățile în prima repriză. Posesia gazdelor a fost superioară. Amfitrionii și-au creat și două oportunități importante de a marca, prin M. Lupu și Ciocan.

Presiunea cugirenilor a dat roade pe finalul întâlnirii. În minutul 87 al confruntării de pe „Arena Cugir”, Şuteu, introdus inspirat pe parcurs de tehnicianul Lucian Itu, a centrat ideal, în spatele liniei defensive a vizitatorilor, iar M. Lupu, omul potrivit la locul potrivit, a pus latul, învingându-l pe portarul Avântului.

Tradiţia duelurilor directe a fost respectată. Bilanțul direct era net unul favorabil Cugirului, cu 7 victorii consecutive, în campionatul trecut fiind 4-1 acasă (cu gol al antrenorului Lucian Itu) și 2-1 în Mureș.

Un jucător exponențial al Metalurgistului, Șaucă, nu a putut fi utilizat în disputa de sâmbătă după amiază cu Reghinul, din pricina unor probleme la inghinali.

Metalurgistul Cugir este, după cinci runde, în trio-ul fruntaş din Seria a 9-a eşalonului terţ, cu un total de 11 puncte, doar unul mai puţin decât a doua clasată, Unirea Ungheni. Lider cu punctaj maxim (15 puncte) e CS Hunedoara.

În runda următoare cugirenii vor juca în deplasare cu Unirea Ungheni, confruntare care reprezintă primul meci al Metalurgistului în afara judeţului Alba în noul sezon competiţional.

Echipe

Metalurgistul Cugir: R. Opric – Al. Rus, Vlădia, I. Grozav, Vitinha – Cocan, Boldea, P. Păcurar, Nicula – Selagea, M. Lupu; rezerve: Perjeriu, Tănăsescu, Șuteu, L. Contra, Andriuc, Udrea, M. Neagu, Șt. Radu, Tăban. Antrenor Lucian Itu – principal

Avântul: Bucin – Bugnar, Suciu, Hasnaș, Harko -S. Chirilă, Vrabie – Șerbănați, R. Moldovan, C. Chirilă – Popa; rezerve Raica, D. Crișan, Pop, Sămărghițan, Bucur, Toth. Antrenor Vilmoș Stoica – principal

Arbitri: Bogdan Neculcea (Bucureşti) – Şt. Dumitrache (Palanca – Prahova), D. Petre (Bucov – Prahova);  observatori: D. Voina (Reşiţa), Cr. Gîț (Deva).

Lucian DĂRĂMUȘ

LPS Alba Iulia s-a calificat la turneul semifinal de baschet feminin Under 14, iar antrenorul Valentin Urian este în cursă și la Under 13 pentru accederea între primele formații din țară. LPS Alba Iulia s-a calificat la turneul semifinal Under 14 la baschet feminin, un rezultat notabil pentru micuțele baschetbaliste pregătite de antrenorul Valentin Urian, […]