Meci tare în Sala „Florin Fleşeriu”, HC Alba Sebeş – Universitatea Piteşti, sâmbătă de la ora 18.00

HC Alba Sebeş (12 puncte) întâlneşte astăzi, la ora 18.00, în Sala „Florin Fleşeriu”, în etapa a 8-a a Diviziei A de handbal feminin pe Universitatea Piteşti, ocupanta poziţiei a 3-a a podiumului, cu 18 puncte (6 victorii la rând). Gruparea piteşteană, părăsită de antrenorul Bogdan Burcea (plecat la Corona Braşov) are în efectiv 3 jucătoare ce au evoluat la Sebeş: Bianca Gornistu, Alexandra Dodan şi Roxana Lopătaru. „Ne aşteaptă o partidă dificilă şi foarte importantă. Sperăm să obţinem al treilea succes la rând, ne dorim foarte mult să câştigăm şi ne dorim ca sprijinul publicului să fie substanţial”, a declarat antrenorul Alexandru Weber.

Pe de altă parte, cealaltă divizionara secundă din localitate, Voinţa Savini Due (locul 3 în clasament, cu 15 puncte) întâlneşte duminică, de la ora 13.00, în deplasare, Academia de Handbal Minaur Baia Mare (locul 8, 6 puncte), meci contând pentru etapa a 7-a a Diviziei A la handbal masculin.

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]