Mărșăluitoarele din Cetatea Marii Uniri, la naționalele de marș de la Pitești
Duminică, 27 iunie, la Pitești, sunt programate Campionatele Naționale de Marș pe distanța de 20 kilometri, pentru seniori, tineret (Under 23) și juniori (Under 20), ultima competiție importantă a acestui sezon.
La startul naționalelor se vor regăsi și 4 atlete din Cetatea Marii Uniri: Mihaela Acatrinei (26 de ani), Georgiana Cornelia Jid (20 de ani), Ana Veronica Rodean (37 de ani), toate de la CS Unirea Alba Iulia (antrenor Gabriel Avram) și Elisabeta Elena Sunzuiană (18 ani) – dublă legitimare LPS Alba Iulia/CS Unirea Alba Iulia (pregătită de Mihaela Vlas). Acestea vor alcătui echipa CS Unirea, la nivel de seniori, primele 3 vor puncta la seniori, Jid va conta și în ierarhia la tineret, iar Sunzuiană în cea a juniorilor.
“Este ultimul concurs important al sezonului și ne propunem rezultate cât mai bune, un număr de 4-5 medalii, bilanț prin care să ne consolidăm locul fruntaș în marșul feminin din România”, a precizat Gabriel Avram.
Din punct de vedere al concursurilor interne, va urma o pauză de câteva luni, doar în noiembrie, la Buziaș, fiind prevăzute campionatele naționale pe distanța de 10 kilometri.
În acest an, dezideratul marșului albaiulian a fost obținerea calificării la Jocurile Olimpice de la Tokyo pentru Ana Rodean și Mihaela Acatrinei, însă acest lucru nu a fost posibil din mai multe motive (pandemia ce a anulat concursurile de anul trecut și a comprimat teribil calendarul, lipsa unui traseu intern omologat la nivel internațional).
Startul sezonului a fost prolific pentru marșul din Cetatea Marii Uniri, la naționalele din februarie, de la Timișoara, cucerindu-se 4 medalii: *aur: Mihaela Acatrinei – la senioare (cu un record personal) și echipa CS Unirea Alba Iulia (în componența Mihaela Acatrinei, Ana Rodean și Georgiana Jid); *argint: Ana Rodean – la senioare și Georgiana Jid – la tineret (de asemenea, cu record personal). Apoi, la Balcaniada din Antalya, din martie, Mihaela Acatrinei (locul 4) și Ana Rodean (locul 5) s-au clasat în preajma podiumului.
Tot pe poziții fruntașe au terminat uniristele și Grand Prix-ul de la Békéscsaba (Ungaria): Mihaela Acatrinei – locul 5 (cu rezultatul 1:36.16), Ana Rodean – locul 7 (timpul 1:37.13), din aprilie (după ce la începutul respectivei luni au luat bronzul cu echipa CS Unirea Alba Iulia la naționalele de alergare pe 10 kilometri). Cea mai importantă întrecere a anului a fost Campionatul European din Cehia, la Poděbrady, în 16 mai, unde Acatrinei a concurat în cursa de 20 de kilometri, iar Rodean a abordat proba de 35 de kilometri, în premieră, stabilind un nou record național.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
Unirea Alba Iulia, la Centenar: în 16 august 2024, expoziție de fotografii la Palatul Principilor și meci de old boys pe „Cetate” cu fostele glorii!
Unirea Alba Iulia, la Centenar: în 16 august 2024, expoziție de fotografii la Palatul Principilor și meci de old boys pe „Cetate” cu fostele glorii! Vineri, 16 august 2024, este o zi specială pentru Unirea Alba Iulia, clubul din Cetatea Marii Uniri aniversând Centenarul, respectiv un secol de la înființare. Pentru a marca acest moment […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum o zi
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 5 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
12 august: Ziua Internațională a Tineretului. Ce semnificație are această zi și cum a ajuns să fie celebrată
-
Sportacum 2 zile
ACS Mediaș – Metalurgistul Cugir 3-1 (0-0) | Revanșă amicală după eliminarea din cupă