Liga a 4-a, la Lunca Mureșului, Fortuna – Transalpina Șugag 2-1 (1-0)! O nouă surpriză, liderul stopat de trupa lui Gabriel Cotoară, spaima candidatelor la promovare
Fortuna Lunca Mureșului, revelația turului în Liga a 4-a, a stopat și liderul Transalpina Șugag, învins în etapa a 13-a în fieful formației conduse de Gabriel Cotoară.
Campionatul s-a încins teribil, Transalpina (28 de puncte) fiind amenințată serios de urmăritoarele ce-i suflă în ceafă: Sportul Petrești și CS Ocna Mureș – 27, CS Zlatna – 26, iar runda următoare e un meci de foc, între primele două clasate, Transalpina – Sportul Petrești!
O altă bombă a fost furnizată de Metalu Aiud, ce a câștigat la Șpring, Euro ratând astfel șansa să se apropie la un punct de locul întâi! O întâlnire nebună a fost la Daia Română între Viitorul Spicul și Energia Săsciori, scor 4-3!
Prima clasată a pierdut în a doua deplasare consecutivă, scor 1-2 (0-1), golurile fiind înscrise de Spinean (14), I. Morea (55), respectiv Mura (66), formația lui Vasile Ursu terminând în inferioritate prin eliminarea lui Goangă (76)
După această surpriză, a treia înregistrată împotriva candidatelor la promovare, 1-0 la Petrești, 0-0 cu CS Ocna Mureș, Fortuna este la al 8-lea rezultat pozitiv consecutiv!
Viitorul Spicul Daia Română – Energia Săsciori 4-3 (1-1): Ad. Hăprian (33), G. Scheau (53), Hada (60), P. Ciucă (73), respectiv Nazarie (44), Aloman (49), Jibotean (55).
Un joc halucinant prin evoluția scorului! Vizitatorii au egalat până la pauză, apoi au condus în două rânduri, cu 2-1 și 3-2, însă antrenorul golgheter Paul Ciucă și-a făcut datoria cu al 10-lea gol stagional! În startul actului secund s-a marcat în 4 rânduri în puțin peste 10 minute!!!
Euro Şpring – Metalu Aiud 1-2 (1-1): R. Mihălțan (21), respectiv Cr. Moldovan (23), P. Muntean (75, penalty).
Aiudenii veneau după un punct cucerit în ultimele trei jocuri și au întors întâlnirea, Paul Muntean fiind decisiv cu un gol și o pasă decisivă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari