Nicolae Ciucă - 2024

Liga 4, etapa a 4-a: Hidro Mecanica Șugag – „set”, Voința Stremț – scorul rundei, Viitorul Sântimbru – maximum de puncte

*CS Zlatna – CS Ocna Mureș 2-7 (2-2)

Gazdele au rezistat doar în prima repriză, când au și condus cu 2-1, după ce au întors scorul. Ocnamureșenii au repurtat cel mai clar succes stagional, cu un „careu” semnat de Coltor;

*Performanța Ighiu – Industria Galda 4-3 (1-1): Ighienii (dublă Raica) au reușit o victorie spectaculoasă (revenind de la 1-2, la 4-2), în inferioritate numerică (eliminat Borșai, 44), totodată primul eșec stagional al formației pregătite de Paul Ciucă, care a condus în două rânduri. Într-un final dramatic, Cătălin Suciu, portarul oaspeților, a executat în bară o lovitură liberă, ratând egalarea;

*Viitorul Sântimbru – Spicul Daia Română 2-0 (1-0) Formația din Galtiu s-a impus fără emoții și se plasează pe locul secund, cu maximum de puncte, fără a primi gol în acest sezon;

*Inter Unirea – Energia Săsciori 3-1 (0-1) În minutul 90+4, D. Groza, portarul vizitatorilor a fost eliminat. Gruparea din „curbă” (dublă A. Gherman) a întors rezultatul în actul secund, obținând al doilea succes la rând, primul în fața fanilor. Energia are înfrângeri pe linie, este penultima, iar runda viitoare este derby-ul orgoliilor, cu Hidro Mecanica Șugag;

*Hidro Mecanica Șugag – Academia Șona 6-0 (5-0) Liderul (dublă Greapcă) a repurtat o victorie netă de ziua antrenorului Ionel Marcu. Al doilea set „la zero” consecutiv încasat de Academia;

*Limbenii Limba – Voința Stremț 0-7 (0-5):  Scorul rundei reușit de stremțeni, cu al treilea meci succesiv adjudecat (dublă D. Cristea). Voința este pe poziția a treia, iar „lanterna roșie” are 28 de goluri încasate în 4 confruntări;

*AFC Micești – Fortuna Lunca Mureșului 4-2 (2-0)

O altă dispută spectaculoasă, pe muchie de cuțit, cu Fortuna reușind să egaleze în minutul 89. Însă nou-promovata s-a impus cu dubla lui Topârcean din prelungiri.

*Viitorul Vama Seacă – a stat.

Etapa 5 (sâmbătă, 21 septembrie, ora 17.00): CS Ocna Mureș – Limbenii Limba, Spicul Daia Română – AFC Micești, Voința Stremț – Viitorul Sântimbru, Viitorul Vama Seacă – Inter Unirea, Industria Galda de Jos – CS Zlatna, Academia Șona – Performanța Ighiu, Energia Săsciori – Hidro Mecanica Șugag, Fortuna Lunca Mureșului – stă.

Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Gloria Bistrița-Năsăud – Metalurgistul Cugir 5-0 (2-0) în Liga 3 | „Roș-albaștrii”, a treia înfrângere consecutivă și „lanterna roșie”!

În etapa a treia din Seria 7 a Ligii 3, Gloria Bistrița-Năsăud a jucat pe teren propriu cu Metalurgistul Cugir, gazdele impunându-se cu scorul de 5-0 (2-0) Gazdele au înscris prin Covaci (28), Tavarez (40), Val. Alexandru (68, 74), Llullaku (90+1). A fost a treia înfrângere consecutivă a „roș-albaștrilor” ce nu au înscris încă în […]