Liga 4: Energia Săsciori, primul eșec din retur, la Stremț | Victorii externe pentru Inter Unirea și Hidro Mecanica Șugag

În etapa a 26-a a Ligii 4 se remarcă acel 32-0 realizat de Performanța Ighiu, un scor record cu „lanterna roșie”. Voința Stremț a produs primul eșec din retur pentru Energia Săsciori, în final marcând și portarul Dragoș Pop.

Liderul CIL Blaj a învins 13-0 pe CS Zlatna. Spicul Daia Română s-a impus în prelungiri cu CS Ocna Mureș, triplă Biro, iar Hidro Mecanica Șugag și Inter Unirea au repurtat victorii externe

Performanța Ighiu a reușit un rezultat incredibil în etapa a 26-a în Liga 4, victorie cu 32-0 (11-0) cu „lanterna roșie”

*CIL Blaj – CS Zlatna 13-0 (5-0)

Campioana Ligii 4 a realizat, pentru o zi, scorul campionatului, într-un meci în care la pauză a intrat și antrenorul Daniel Tătar. Șușu a marcat un „careu”, iar Tomuța și-a trecut în cont o triplă;

*Fortuna Lunca Mureșului – Inter Unirea 1-4 (0-2). Vizitatorii și-au luat revanșa după eșecul din tur, dublă A. Gherman, de pe teren propriu, în acest duel al ambițiilor locale. Helerea (Inter Unirea) a fost eliminat (86);

*Performanța Ighiu – FC Lopadea Nouă 32-0 (11-0). Au marcat Ispas – 7 goluri, Apetri și V. Mureșan – câte 5, Plăcintă – 4, Haj și Samoilă – câte 3, Cl. Oara și C. Dănilă – câte două, Palfi.

*Voința Stremț – Energia Săsciori 5-1 (2-1).

Primul eșec din retur pentru formația de pe Valea Sebeșului (a avut doar 12 jucători), revelația returului (avea 9 victorii și o remiză), ce a deschis scorul. Ultima reușită a fost semnată de portarul Dragoș Pop, folosit ca atacant în ultimele 5 minute, la gazde marcând duble G. Oltean și M. Cristea;

*Spicul Daia Română – CS Ocna Mureș 3-2 (1-2).

A 4-a victorie la rând pentru „spicari”, care au revenit de la 0-1 și 1-2, cu tripla lui Biro;

*CSM Unirea Alba Iulia 2 – Hidro Mecanica Șugag 1-4 (1-2)

În acest meci a fost titular la vizitatori portarul Ștefan Grosu (născut în 2006), debutant în Liga 4. A 5-a înfrângere consecutivă a „alb-negrilor”, iar Hidro Mecanica a pus punct crizei (o remiză în 4 confruntări), dublă Fl. Budin;

*Viitorul Vama Seacă – Limbenii Limba 6-0 (1-0).

Vizitatorii, care au ratat un penalty în minutul 18, execuție Nistor apărată de portar, au sufert cel mai drastic insucces din retur! De partea cealaltă, bucurie imensă pentru formația comuna Hopârta, un „set la zero” care reprezintă primul meci adjudecat din primăvară și cea mai clară victorie a sezonului! Amfitrionii, cu duble B. Szabo și S. Groza, nu mai câștigaseră de mai bine de 6 luni (etapa a 12-a, 5 noiembrie) și veenau după 5 eșecuri succesive și doar două puncte în 13 întâlniri!

*Viitorul Sântimbru – Adu Academy Șona 3-2 (2-1).Trupa din Galtiu, cu o dublă Brânză, a urcat pe locul secund, distanțându-se de „Soda dragă”. Oponenții au cunoscut gustul înfrângerii după 3 partide.

Rezultat remarcabil: Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia), în premieră campioană națională la senioare, cu PB!

Rezultat excelent: Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia), în premieră campioană națională la senioare, cu PB! Rezultat excelent reușit de Mihaela Blaga, atleta din Blaj legitimată la AC „Mica Romă” Blaj și CSU Alba Iulia devenind în premieră campioană națională la senioare, cu PB (personal best) în proba de 3000 de metri […]