La Tg. Mureș, Volei Alba Blaj se bate pentru trofeul Cupei Challenge, miercuri, MCM Kaposvar (Ungaria), în semifinale
După ce în weekend a câștigat Cupa României, la Cluj-Napoca, primul trofeul al sezonului, Volei Alba Blaj are parte la mijlocul săptămânii de primul examen european al anului, meciul tur din semifinalele Cupei Challenge, în Sala Sporturilor din Tg. Mureș, miercuri, 24 februarie, de la ora 18.00 (încă nu se știe dacă meciul va fi transmis de TVR 3), cu MCM Kaposvar (Ungaria), locul trei în clasamentul la zi în întrecerea din țara vecină.
Campioana României și-a aflat în decembrie oponentele din semifinalele Cupei Challenge, formația din “Mica Romă” urmând să se dueleze cu MCM Kaposvar (Ungaria), THY Istanbul și Sistem9 Yesilyurt Istanbul (Turcia) pentru trofeul celei de-a treia întreceri continentale. În prima semifinală, Volei Alba Blaj va întâlni MCM Kaposvar (Ungaria), iar în celălalt joc se vor înfrunta THY Istanbul și Sistem9 Yesilyurt Istanbul, la care evoluează și românca Alexia Căruțașu.
Rămasă singura reprezentantă a României în actuala ediție a întrecerilor continentale (masculin și feminin), echipa condusă de Darko Zakoc a reușit să acceadă în “careul de ași” al Cupei Challenge, bifând a 3-a semifinală europeană în ultimii 4 ani (2018 – Liga Campionilor, finală și 2019 – Cupa CEV). Deși a avut posibilitatea în această campanie europeană să evolueze în grupele Ligii Campionilor, gruparea blăjeană a preferat, din rațiuni financiare, să abordeze Cupa Challenge, obiectivul fiind adjudecarea trofeului pus în joc. Returul este fixat peste o săptămână, în 3 martie, în capitala Ungariei, iar finala celei de-a treia întreceri continentale se va juca, tot în dublă manșă, în 17 martie, tot la Tg. Mureș, și în 24 martie, returul în Turcia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Iarăși campioni! Star Pro Optimum Alba Iulia a câștigat un nou turneu internațional, la Albena! Yannis Popescu – golgheterul competiției Under 12
Star Pro Optimum Alba Iulia a reușit un nou rezultat extraordinar, impunându-se la turneul internațional „West Footbal Arena-Challenge Cup 2024″, la Albena (Bulgaria), la categoria Under 12. Grupa de copii din anul 2012 și mai mici, antrenată de Filip Morar, a cucerit trofeul, după ce a câștigat toate întâlnirile susținute, iar Yanis Popescu a cucerit […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie