Îşi pierde Performanţa Ighiu golgheterul? Cernea este curtat insistent de Industria Galda, nou-promovata în Liga a IV-a
Performanţa Alba Iulia, recenta câştigătoare a Cupei României, după o victoria categorică în ultimul act, 3-0 cu Cuprirom Abrud este considerată drept principala candidată la şefia Ligii a IV-a Alba în stagiunea viitoare, dar şi-ar putea pierde cel mai bun jucător, golgheterul Andrei Cernea. Ighienii s-au aflat mai mereu printre protagoniştii celui de-al 4-lea eşalon, câştigat în judeţ în anii 2010 şi 2011, când au reprezentat Alba la barajul de promovare. Oficialii echipei au făcut eforturi financiare după finalul sezonului şi au plătit o parte din restanţe, mai fiind în discuţie primele cuvenite pentru victoriile din retur, însă fotbaliştii nu bvom mai fi recompensaţi cu câte 300 de lei pentru cucerirea trofeului!
*Paul Ciucă va continua
Venit în iarnă de la Dalia Sport Daia Română, antrenorul Paul Ciucă va continua pe banca tehnică a Performanţei, după ce a terminat stagiunea pe locul secund şi a câştigat trofeul. „N-am semnat încă, dar toată lumea vrea să prelungim colaborarea, am şi discutat cu primarul Traian Rusu. În stagiunea viitoare ne propunem să fim campioni, să ajungem la baraj”, a spus Paul Ciucă, care deocamdată nu ştie când va suna reluarea pregătirilor. „Trebuie să aflăm când este fixata etapa următoare a Cupei României, când vor intra echipele de Liga a 3-a. Probabil în jurul datei de 17 iulie şi îmi doresc ca la ora acelui joc să avem măcar o săptămână de pregătire”, a spus Ciucă, care-şi doreşte întărirea lotului. Printre achiziţiile vizate se numără Bălaş, Haiduc (Sportul Sebeş), Benga, Căt. Ştef (Dalia Sport), Hârciagă, Circov (Europa Alba Iulia).
*Cernea foarte aproape de Hancăş!
La capitolul despărţiri apare numele lui Colcer (supărat că n-a jucat finala, a plecat de pe bancă, dorit de Viitorul Sântimbru), nesigur fiind şi viitorul lui D. Ianc (la final de contract). În schimb o grea lovitură ar putea primi gruparea din Ighiu dacă l-ar pierde pe cel mai bun jucător, gogheterul Andrei Cernea (24 ani). Marcator a 18 goluri în ediţia trecută, promiţătorul jucător are o ofertă tentantă din partea nou-promovatei Industria Galda de Jos, cu gânduri serioase sub comanda lui Alin Hancăş, ce i-a promis acestuia că-l va angaja. „Categoric ar fi o pierdere considerabilă pentru noi plecarea lui Cernea”, a apreciat Paul Ciucă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești