Ioan Lazăr, ALDE Alba: A început precampania electorală, sper să fie civilizată, fără atacuri la persoană sau la familii
Ioan Lazăr, liderul ALDE Alba, a declarat în conferința de presă organizată vineri, 5 aprilie, la sediul din Alba Iulia, că pe plan local, partidele politice au început precampania electorală.
„Pe plan local, a început precampania electorală, toate partidele sunt în precampanie. Și ALDE este în precampanie. Am îndeplinit, în proporție de 90%, target-ul propus.
Sper să fie o campanie civilizată, fără atacuri la persoană sau la familii. Lupta a început chiar și în Consiliul Local. Acolo, nu sunt surprins, dar mă așteptam să fie așa, odată cu plecarea lui Mircea Hava, care i-a ținut sub papuc pe cei din PNL, mai ales adevărații PNL-iști, care nu au scos un cuvânt, doar elogii la conducerea pedelistă.
Înainte se legau cu lanțuri și se puneau înaintea buldozerelor comandate de pdl-iști. Până acum nu am auzit de la ei, vorbesc de cei din Consiliul Local sau ce a mai rămas din vechea conducere a fostului Partid Național Liberal, decât elogii, dar la ultima ședinta am văzut că deja nu mai pot să facă, greșeli, să nu le zic abuzuri.
De acum înainte o să le fie din ce în ce mai greu să treacă anumuite hotărâri unde ei defilau pentru că erau majoritari, o să înceapă și lupta între cei care au mai rămas, pentru că sunt convins că, din cei 4 consilieri, foști liberi, nu toți o să îl sprijine pe Gabriel Pleșa, o să apară și între ei discuții, o să se împroaște și ei cu noroi, cu acuzații, sper și cu denunțuri, pentru că sunt obișnuiți și atunci va fi un adevărat circ.
Abia atunci cei din PSD, ALDE și candidatul independent o să poată să își spună punctul de vedere în interesul cetățeanului, nu în interesul firmelor agreate de PD, a intereselor de grup”, a spus Lazăr.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Abrud va fi modernizat și dotat cu echipamente medicale performante: A fost semnat contractul de finanțare de peste 6,5 milioane lei
Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Abrud va fi modernizat și dotat cu echipamente medicale performante: A fost semnat contractul de finanțare de peste 6,5 milioane lei Autoritatea de Management pentru Programul Sănătate a alocat primele două contracte de finanțare către Organismul Intermediar Program Sănătate din cadrul Agenției pentru Dezvoltare Regională Centru, în cadrul Priorității 1 a Programului, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)