UPDATE FOTO | Intervenție pe DC 217 pentru salvarea unei persoane blocate într-o mașină pe care a căzut un arbore
Intervenție pe DC 217 pentru salvarea unei persoane blocate într-o mașină pe care a căzut un arbore
Un incident rutier a avut loc vineri, 22 noiembrie 2024, în jurul orei 12.00, pe DC 217, unde o persoană ar fi rămas blocată într-o mașină după ce un copac a căzut peste ea.
Citește și: VIDEO | Trafic ÎNGREUNAT pe Transalpina – DN 67 C: Copaci căzuți pe carosabil între Tău Bistra și Barajul Oașa
Secția de pompieri Sebeș intervine cu un APIC cu unelte descarcerare, o EPA și SVSU SUGAG pentru acordarea primului ajutor medical și degajare de arbori pe DC 217, în zona Tău Bistra.
Din informațiile preliminare ar fi vorba despre un arbore căzut pe un autoturism, posibil o persoană surprinsa în interior.
UPDATE ISU Alba: ” Forțele de intervenție au ajuns la locul producerii evenimentului. În interiorul autoturismului se află o persoană de sex masculin, aproximativ 45 ani, conștientă, incarcerată, cu multiple traumatisme. Se intervine pentru descarcerare persoanei. La locul intervenției se deplasează si un echipaj SMURD TIM cu medic.”
UPDATE: „Persoana a fost extrasă din mașină de către pompierii militari. Aceasta a fost predată echipajului medical, conștientă, cooperantă, în vederea acordării primului ajutor medical și transportul la spital. „, transmite ISU Alba.
Potrivit IPJ Alba, la data de 22 noiembrie 2024, în jurul orei 12.30, un autoturism care se deplasa pe un drum forestier, în zona localității Tău Bistra și era condus de către un bărbat de 32 ani, din localitatea Daia Română, județul Alba, a fost surprins de un arbore care a căzut pe plafonul autoturismului, fiind smuls din rădăcini de fenomenele meteorologice care s-au manifestat intens, în acele momente, în zonă.
În urma evenimentului, bărbatul a suferit leziuni corporale și a fost transportat la spital.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Ultimul veteran de război din Munții Apuseni a plecat din această lume: Simion Bârdea avea 101 ani
Ultimul veteran de război din Munții Apuseni a plecat din această lume: Simion Bârdea avea 101 ani Veteranul de război maior (rtr) Simion Bârdea s-a stins din această viață la vârsta de 101 ani. A văzut lumina zilei la 23 mai 1923, în Poșaga, județul Alba, într-o familie numeroasă, cu nouă copii. A participat la […]