Actualitate

Inspectorii ANPC au suspendat activitatea a 76 de centre de îngrijire a vârstnicilor din țară. Ce nereguli au depistat inspectorii

Ioana Oprean

Publicat

în

Inspectorii ANPC au suspendat activitatea a 76 de centre de îngrijire a vârstnicilor din țară. Ce nereguli au depistat inspectorii

În urma a 605 controale efectuate în centre de îngrijire a vârstnicilor, din întreaga țară, inspectorii ANPC au dispus oprirea temporară a prestării serviciilor în 76 de unități. O parte dintre neregulile depistate au fost mucegai în spații de cazare, mobilier deteriorat, supraaglomerare sau medicamente expirate.

Potrivit unui comunicat al ANPC, au fost făcute 605 acțiuni de control, în urma cărora, pentru neregulile descoperite, au fost date 459 de amenzi contravenționale, în valoare de peste 3,6 milioane de lei și 433 de avertismente.

De asemenea, s-a dispus oprirea definitivă de la utilizare a produselor neconforme, în valoare de peste 90.000 lei, și oprirea temporară a prestării serviciilor în 76 de unități.

Ce au găsit inspectorii

Printre neregulile constatate se numără existența mucegaiului în spațiile de cazare, folosirea mobilierului deteriorat, a unor perne vechi, uzate, pătate, fără huse de protecție, funcționarea în spații insalubră și deteriorate, neafișarea programului de vizită, a procedurii de admitere, a tarifelor, a pliantelor informative privind activitățile derulate și serviciile oferite sau folosirea unor medicamente cu termen de valabilitate depășit.

Inspectorii au mai constatat supraaglomerarea spațiilor de cazare sau cazare în spații improprii, utilizarea unor produse alimentare fără elemente de identificare și caracterizare, produse desigilate păstrate la temperatura mediului ambiant, folosirea unor produse alimentare cu data durabilității minimale depășită, folosirea unor vitrine frigorifice pentru depozitarea produselor și preparatelor insalubre, cu praf în exces, rugină și chedere cu mucegai, gheață în exces, lipsa unora dintre autorizațiile de funcționare, utilizarea unor lenjerii de pat și saltele neconforme, neigienizate, cu pete, lipsa unor robineți la baie sau a altor elemente din baie, existența unor uși deformate, existența igienei precare în băi și spațiile de cazare.

„Vom continua controalele în acest domeniu de activitate, tocmai pentru a verifica periodic modul în care este respectată legea, în centrele de îngrijire din toată țara. Drepturile consumatorilor, cu atât mai mult cu cât sunt vulnerabili, sunt principala obligație a operatorilor economici care aleg să desfășoare acest tip de activitate”, a declarat Sebastian Hotca, vicepreședinte ANPC.

FOTO: arhivă


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis  o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]

Citește mai mult

Actualitate

Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal

Ioana Oprean

Publicat

în

Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal Un bărbat în vârstă de 29 de ani, din localitatea Stânceni, județul Mureș, a fost depistat de polițiști conducând un autoturism, deși avea dreptul de a conduce suspendat. Incidentul s-a petrecut în noaptea de 26 spre 27 iunie […]

Citește mai mult

Actualitate

Maia Sandu, reacție la proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova: „Este un document propus de un agent al Moscovei”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Maia Sandu, reacție la proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova: „Este un document propus de un agent al Moscovei” Maia Sandu afirmă că inițiativa legislativă privind unirea Republicii Moldova cu România, lansată de S.O.S. România, condus de Diana Șoșoacă, are ca scop „discreditarea ideii de unire”. Ea afirmă că proiectul, adoptat tacit […]

Citește mai mult