Golf Cup Pomponio 2011, o întrecere cu o participare numeroasă
Cel de-al 10-lea turneu de golf din acest an, s-a desfăşurat sâmbătă, 25 iunie, la clubul „Paul Tomiţa” din Pianu de Jos, Golf Cup Pomponio, ediţia a 5-a. La concurs s-au înscris 42 de jucători români şi străini, care au fost secondaţi de tot atâţia caddie (copii de mingi), deşi vremea s-a anunţat mai puţin favorabilă. Startul s-a dat simultan de pe mai multe tee-uri, pentru scurtarea duratei întrecerii (întreruptă circa 45 de minute din pricina ploii), jucându-se în sistem stableford, HCP jucători, 18 cupe, par 72, 6014 metri domni, 5120 metri doamne şi juniori. La finele competiţiei, comisia sportivă formată din Alexandru Bărbat şi Daniel Morar a validat rezultatele: lcategoria brut: 1. Viorel Coman (Sebeş) – plus 8 peste par-ul terenului; lcategoria I (0-18 HCP): 1. Gabriel Stan – 42 puncte, 2. Gheorghe Todea (Alba Iulia) – 36 p, 3. Florin Vinersar (Alba Iulia) – 35 p; lcategoria a II-a (19-36 HCP): 1. Cristian Biriş (Alba Iulia) – 40 puncte, 2. Virgil Oltean (Sebeş) – 40 p, 3. Dan Mihai Pottier (Cluj Napoca) – 39 p; lladies: 1. Mihaela Mureşan (Cluj Napoca) – 31 p: ljuniori: 1. Andrea Tagleabue (Ighiu) – 38 p; lProbe speciale, Longest drive: 1. Viorel Coman (Sebeş, foto); Nearest to the pin: 1. Andrea Tagleabue (Ighiu) – 97 cm faţă steag (toţi membri ai clubului „Paul Tomiţa”).
Evenimentul sportiv susţinut financiar de către societatea italiană de construcţii industriale şi civile din judeţul Alba al cărui preşedinte este dl Luca Anversa, un sponsor de încredere al clubului de golf, a continuat cu masa festivă de la grădina de vară a „Golf Hotel Pianu”. Prof Nicolae Ursu, director de concurs ne-a mai informat că următorul turneu de golf, Cupa Tobimar, prima ediţie, se va disputa sâmbătă, 2 iulie. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) – locul 7 în seria de calificări la Campionatele Europene Under 18 și ratarea accederii în semifinale
Aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj) a concurat la Campionatul European Under 18 din Slovacia în calificările probei de 800 de metri, nereușind calificarea în semifinale, la cea mai importantă competiție a anului în ceea ce-l privește. Competitorul din Alba s-a clasat pe locul șapte (ultimul) în a treia serie de calificare cu timpul 1:55.68, cursa […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea