Rămâi conectat

Ştirea zilei

FOTO| Ziua Mărțișorului sărbătorită de micuții de la Grădinița P.P Step by Step nr. 12 din Alba Iulia: Copiii au participat la activitatea „Cărțișor de Mărțișor”

Ziarul Unirea

Publicat

în

FOTO| Ziua Mărțișorului sărbătorită de micuții de la Grădinița P.P Step by Step nr. 12 din Alba Iulia: Copiii au participat la activitatea „Cărțișor de Mărțișor”

Mărțisorul, tradiție românescă veche și simbolul Primăverii este mereu un prilej de sărbătoare și bucurie pentru toate vârstele, dar și o ocazie de a a ne arăta dărnicia și dragostea față de cei din jur.

În contextul activităților prin care dorim să promovăm și să stimulăm cititul în rândul copiilor, în Grădinița cu Program Prelungit Step By Step Nr.12 Alba Iulia s-a desfasurat in aceste zile activitatea Cărțișor de Mărțișor, prin care, cu sprijinul parintilor, copiii au fost încurajați să dăruiască o carte prietenilor din grupă și să valorifice astfel cartea pe care deja au citit-o.

Apoi, în fiecare grupă s-a organizat o minibiblioteca a cărților primite în dar, din care copiii vor rasfoi și „citi” cărti împreună cu prietenii din grupă.

Cu ocazia Mărtisorului, copiii din fiecare grupă au confecționat un mărțișor mai deosebit, un „Cărțisor de Mărțisor” pe care l-au oferit în dar celor dragi de acasă.

Prin intermediul paginii de facebook https://www.facebook.com/gradinita12alba, managerul G.P.P. Step By Step nr.12, prof. Suciu Veronica, împreună cu întreg colectivul instituției, au transmis părinților un mesaj de mulțumire și un îndemn:

„Dragi părinți, cititul oferă o oportunitate minunată pentru dv. și copilul dv. de a vă delecta, este un mod frumos de a petrece timp de calitate împreună și de a vă bucura alături de cei dragi. Vă îndemnăm să citiți zilnic împreună cu copiii ca o continuare a activității din grădiniță. Vă mulțumim pentru sprijin și colaborare”, transmite prof. înv. preșcolar. Ioana Delia Cristea, Responsabil Imagine al GPP Step by Step Nr12 Alba Iulia.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

11-13 iulie 2025 | „Mutat la țară – Fest”, în Poiana cu Goruni, la Vinerea. Târg autentic, ateliere de meșteșuguri tradiționale, activități pentru copii, muzică live și foc de tabără, lângă Cugir

Ziarul Unirea

Publicat

în

11-13 iulie 2025 | „Mutat la țară – Fest”, în Poiana cu Goruni, la Vinerea. Târg autentic, ateliere de meșteșuguri tradiționale, activități pentru copii, muzică live și foc de tabără, lângă Cugir Timp de trei zile, între 11-13 iulie 2025, Poiana cu Goruni de la Vinerea, lângă Cugir, va fi gazda „Mutat la țară – […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea