FOTO-VIDEO: PROTEST la Bazinul Olimpic din Alba Iulia. Părinţi, copii şi instructori de înot nemulţumiţi de majorarea tarifelor
Instructori de înot, părinţi şi copii care frecventează cursurile de iniţiere la Bazinul Olimpic din Alba Iulia, s-au adunat sâmbătă la bazin nu doar pentru concursul pentru copii „Înotul pentru toți”, dar și pentru a protesta față de intenția administrației locale de a majora tarifele.
Potrivit instructorilor, Primăria vrea să pună taxele mai mari pentru copiii care intră la cursurile de înot: „Pe lângă cursul de înot la care participă, copilul trebuie să plătească și intrarea și chiria culoarului. Această chirie o plătesc doar copiii care vor să înoate, ori acest lucru nu este corect față de ei.”
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/mhcfTWkYDBE/hqdefault.jpg)
Aproximativ 300 de părinți nemulțumiți au participat la protest pentru a aduce la cunoștința Primărie și populației că acest lucru este abuziv și discriminatoriu.
„Suntem nemulțumiți de suprataxarea de la bazinul olimpic având în vedere că plătim o intrare de 10 lei și ni se mai impune de la conducerea bazinului și o taxă de 200 de lei pe culoar. Considerăm că este discriminare suprataxarea, având în vedere că plătim și intrarea.
Părinții sunt foarte nemulțumiți din acest motiv, mai ales că există presiuni din partea conducerii ca noi, instructorii, să plătim taxa respectivă și o considerăm abuzivă și discrimantorie față de ceilalți copii, care vin și plătesc doar intrarea, fără suprataxare”, au declarat instructorii și părinții.
[nggallery id=6986]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Tânărul artist din Alba care desenează poveşti pe pielea oamenilor într-un salon din Germania: ”Tatuajele sunt mai mult decât artă, sunt „pânze vii“ care rămân pe noi toată viața”
Tânărul artist din Alba care desenează poveşti pe pielea oamenilor într-un salon din Germania: ”Tatuajele sunt mai mult decât artă, sunt „pânze vii“ care rămân pe noi toată viața” Alin Sântea, un tânăr din Tărtăria, comuna Săliștea, a realizat primul tatuaj în urmă cu mai bine de 10 ani, folosindu-se de un aparat improvizat şi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Ştirea zileiacum 21 de ore
Veta Biriș, doamna muzicii populare din Alba, își aniversează ziua de naștere: Celebra interpretă împlinește 75 de ani