FOTO / VIDEO Klaus Iohannis a fost aplaudat și ovaționat la Alba Iulia. Oamenii au strigat de mai multe ori numele preşedintelui
Preşedintele Klaus Iohannis a fost aplaudat şi ovaţionat la Alba Iulia, unde a stat aproximativ 3 ore sâmbătă, 1 Decembrie 1918. Oamenii au strigat de mai multe ori numele președintelui.
Preşedintele a ţinut un discurs, a participat la parda militară şi i-a salutat pe oameni în două rânduri, atât după momentul inaugurării Monumentului Unirii, cât şi la finalul paradei, la care au asistat zeci de mii de persoane. După parada militară, care a cuprins 23 de detaşamente de defilare pe jos şi 18 detaşamente de defilare pe jos, 185 de mijloace tehnice şi 23 de aeronave militare, preşedintele Klaus Iohannis s-a oprit lângă oamenii adunaţi pe stradă şi a dat mâna cu mulţi dintre ei. Iohannis şi-a continuat drumul pe jos, oprindu-se lângă oameni şi făcând încă o baie de mulţime. Mai multe persoane au aplaudat şi au scandat ”Iohannis”, atât de pe marginea şoselei, cât şi din balcoanele blocurilor din apropiere.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/D0kVv8uDw94/hqdefault.jpg)
Înainte de parada militară şi după ce a inaugurat Monumentul Marii Uniri, preşedintele a mai făcut o scurtă baie de mulţime, aplaudat de mulţi oameni. Klaus Iohannis a declarat în discursul său că avem datoria de a arăta, prin ceea ce facem, că suntem „continuatori destoinici ai proiectului Marii Uniri”.
„Noi, cei de astăzi, avem privilegiul de a fi moştenit rodul celui mai important proiect concretizat vreodată în spaţiul strămoşilor noştri. Este datoria şi responsabilitatea noastră de a omagia trecutul şi de a insufla generaţiilor viitoare idealurile naţionale reîncărcate cu noi semnificaţii. (…) Trebuie să arătăm generaţiilor viitoare că noi suntem, prin ceea ce facem, continuatori destoinici ai proiectului Marii Uniri”, a spus şeful statului la inaugurarea Monumentului Marii Uniri de la Alba Iulia. Şeful statului s-a declarat onorat să fie preşedinte al României în perioada Centenarului Marii Uniri. În alocuţiunea sa, preşedintele a evocat momentele de la 1918. „Datorită angajamentului conducătorilor săi, contribuţiei intelectualilor şi voinţei populare, Marea Unire a valorificat apropierea dintre români şi minorităţile naţionale pentru construirea unui stat al demnităţii umane, al bunei convieţuiri şi al toleranţei”, a spus Iohannis.
El a arătat că Monumentul Centenarului Marii Uniri întruchipează „îmbrăţişarea de acum un secol dintre românii aflaţi de o parte şi de alta a Carpaţilor”. „Vă chem să păstrăm în suflete recunoştinţa noastră pentru făuritorii modernităţii României, construind în acelaşi timp un viitor mai bun pentru cetăţenii ei. România noastră pe care dorim să o transmitem urmaşilor noştri va fi o ţară demnă şi puternică, bine integrată prin educaţie, cultură şi creativitate într-o Europă a valorilor şi prosperităţii şi libertăţii. La mulţi ani, dragi români! La mulţi ani, România!”, a transmis Iohannis.
[nggallery id=6511]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Aparat de terapie neuromotorie asistată robotic, unic în județ și singurul de acest gen în țară, în dotarea unui centru de recuperare din Alba: Poate fi folosit atât pentru copii, cât și pentru adulți
Aparat de terapie neuromotorie asistată robotic, unic în județ și singurul de acest gen în țară, în dotarea unui centru de recuperare din Alba: Poate fi folosit atât pentru copii, cât și pentru adulți Centrul de recuperare pentru copii din cadrul Asociației ”Un pas înainte Alexandra” din Aiud a fost dotat cu cel mai nou […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Când urăm ”La mulți Ani de Sfânta Maria”, pe 15 august sau pe 8 septembrie?
-
Sportacum 3 zile
ACS Mediaș – Metalurgistul Cugir 3-1 (0-0) | Revanșă amicală după eliminarea din cupă
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Actualitateacum 16 ore
13 august: Ziua internaţională a stângacilor. Un fascinant aspect al diversităţii umane
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
12 august: Ziua Internațională a Tineretului. Ce semnificație are această zi și cum a ajuns să fie celebrată