FOTO, VIDEO. Jakubinyi György, arhiepiscopul romano-catolic de Alba Iulia, a spălat și sărutat picioarele a 12 studenți teologi
Jakubinyi György, arhiepiscopul romano-catolic de Alba Iulia, a spălat picioarele a 12 studenți teologi, în Joia Mare din Postul Paștelui, așa cum și Isus Cristos a spălat picioarele apostolilor la Cina cea de Taină, în urmă cu aproape 2.000 de ani.
La slujba din Joia Patimilor, oficiată de arhiepiscopul Jakubinyi György, au participat la Catedrala Romano-Catolică din Alba Iulia aproape 100 de enoriași, majoritatea romano-catolici de etnie maghiară, dar și câțiva tineri de alte religii, care au vrut să asiste la ritualul spălării picioarelor.
Și în acest an, arhiepiscopul Jakubinyi György a spălat, iar apoi sărutat, picioarele a 12 studenți teologi, amintind astfel de gestul de iubire și umilință pe care Isus Cristos l-a făcut pentru cei 12 apostoli ai săi, în urmă cu aproape 2.000 de ani.
Un tânăr care a participat la slujbă a declarat că ritualul are scopul de a realiza între creștini o atmosferă de iubire, frățească.
De asemenea, un grup de tineri ortodocși au spus, că au venit din curiozitate, iar imediat după terminarea ritualului au părăsit biserica.
Potrivit tradiţiei romano catolice, în cadrul slujbei din Joia Mare, reprezentanţii clerului spală picioarele a 12 persoane pentru a aduce aminte de gestul de umilinţă pe care Iisus l-a făcut pentru cei 12 apostoli.
Când Mântuitorul le-a spălat picioarele ucenicilor le-a dat porunca: „Să vă iubiţi unul pe altul, precum Eu v-am iubit pe voi. Prin aceasta vor cunoaşte toţi că sunteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii faţă de alţii”.
Spălarea picioarelor de la Cina cea de Taină este o pildă de dragoste şi un îndemn dumnezeiesc la smerenie, servire şi iubire de aproape. Ea nu are numai valoarea unei curăţiri legale, exterioare, ci simbolizează purificarea sufletelor. Totodată, ea este menită să realizeze între creştini atmosfera frăţească şi spiritul de jertfă care să ridice în demnitate firea omenească, să topească vrăjmăşiile şi să înmulţească în lume dragostea de aproape şi binefacerea.
Catedrala Romano-Catolică din Alba Iulia, situată în interiorul Cetății Alba Carolina, este una dintre cele mai vechi și lungi catedrale din România, fiind ridicată în secolul a XI-lea. În secolul al XIII-lea a fost distrusă de invazia tătară, actualul edificiu fiind reconstruit între anii 1246-1291.
[nggallery id=5372]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]









