FOTO VIDEO| Clasa a VIII-a B de la Liceul Teoretic Teiuș, câștigătoarea etapei județene a concursului „Spunem DA armoniei și prieteniei!”
Clasa a VIII-a B de la Liceul Teoretic Teiuș, câștigătoarea etapei județene a concursului „Spunem DA armoniei și prieteniei!”
Polițiștii Biroului Siguranță Școlară Alba, alături de reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Alba și Centrului Județean de Resurse Educaționale Alba, au organizat etapa județeană a concursului „Spunem DA armoniei și prieteniei!”.
Amintim că, pentru a celebra Ziua Internaţională a Nonviolenţei în Şcoli (30 ianuarie), la nivel național a fost inițiat proiectul pentru reducerea violenței fizice și psihologice în unitățile de învățământ preuniversitar, realizat de către Inspectoratul General al Poliției Române – Direcția Siguranță Școlară.
Polițiștii din Alba s-au alăturat acestui demers și au organizat, cu sprijinul, Inspectoratului Școlar Județean Alba și al Centrului Județean de Resurse și Asistență Educațională Alba, activități informativ-preventive în patru unități de învățământ preuniversitar, pentru formarea unor comportamente nonviolente și a unor atitudini pozitive în rândul elevilor, bazate pe empatie, colegialitate, respect și responsabilitate.
În cadrul proiectului, elevii și-au pus imaginația și creativitatea la încercare, concurând pentru a transmite, printr-un afiș și un clip video, cel mai autentic mesaj de prevenire a violenței în școli.
Câștigătoarea acestei etape a fost clasa a VIII-a B de la Liceul Teoretic Teiuș, care a realizat proiectul sub coordonarea doamnei profesoare Lascu Ana Gabriela.
Toți elevii implicați în proiectul câștigător au fost recompensați cu diplome și premii, oferite cu sprijinul Asociaţiei Apulum Pol şi al Corpului Naţional al Poliţiştilor Alba.
Echipa desemnată câștigătoare, la nivelul județului Alba, va participa la concursul național ai căror câștigători vor fi desemnați la data de 25 martie 2022.
Prevenirea violenţei în unităţile de învăţământ constituie o prioritate a Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la un garaj din Ocna Mureș: Intervin pompierii cu trei autospeciale Un incendiu a izbucnit sâmbătă noaptea, în jurul orei 22.00, la o anexă gospodărească din Ocna Mureș. Intervin pompierii cu trei autospeciale. Citește și: INCENDIU la o locuință din Stremț: Intervin pompierii cu trei autospeciale Detașamentul de pompieri Aiud intervine cu trei autospeciale […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 24 de ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie