Transalpina Șugag este noul lider al Ligii a IV-a, după victoria de la Abrud, cel puțin până mâine când se joacă CS Zlatna – Euro Șpring. Sportul Petreşti a încercat să depăşească pasa proastă, după primul eşec stagional, cu Fortuna Lunca Mureşului şi pierderea fotoliului de lider, dar a avut parte de un meci dificil cu incomoda Viitorul Spicul Daia Română, care a învins cu 2-0 (0-0), într-un final dramatic, Ștefan Fogoroși suferind a doua înfrângere la rând pe teren propriu.

Rezultate:

Voinţa Stremţ – Metalu Aiud  2-2 (2-2)

Marcatori: A. Beldean (2), G. Cerghedean (26), respectiv G. Cetean (14, autogol), Todea (30, penalty). Arbitrajul centralului A. Nagy  a lăsat de dorit, oaspeții marcând dintr-un penalty ușor acordat. Mai mult, în minutul 65, Rancea a fost împins în careu evident, dar nu s-a acordat fireasca lovitură de la 11 metri. Remarcabil gestul lui Bogdan Andone, care a venit de la Satu Mare unde a evoluat în Liga a 2-a cu ASU Poli Timișoara, pentru a juca în actul secund la Metalu! I

Sportul Petreşti – Viitorul Spicul Daia Română 0-2 (0-0)

Marcatori: V. Bișboacă (90), V. Moldovan (90+4) *În minutul 85, Mirca (Sportul Petrești) a fost eliminat

Uriașă surpriză la Petrești, echipa lui Ștefan Fogoroși a pierdut al doilea meci consecutiv pe propriul teren împotriva unei formații ce nu l-a avut pe antrenorul Paul Ciucă, plecat la Recea cu Industria Galda

Cuprirom Abrud – Transalpina Şugag 0-2 (0-0)

Mura (51), D. Mîndroc (70). În minutul 27, I. Rahovean (Transalpina) a ratat un penalty. Al 5-lea succes al formației din Șugag, care a urcat, până duminică, în fotoliul de lider.

*duminică, 8 octombrie, ora 16.00: Fortuna Lunca Mureşului – CIL Blaj, Arieşul Apuseni Baia de Arieş – CS Ocna Mureş, ora 17.00: CS Zlatna – Euro Şpring.

[nggallery id=4672]

Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]