FOTO: Tinerii social-democraţi din Cugir la forumul naţional ”3000 de activiști pentru o Românie puternică în Europa”
La Palatul Parlamentului din București s-a desfăşurat sâmbată, 8 februarie, forumul naţional ”PES Activists România”, eveniment desfăşurat sub genericul ”3000 de activişti pentru o Românie puternică în Europa”, manifestare la care au luat parte mai bine de 3.000 de tineri social-democraţi din întreaga ţară.
Din Cugir a participat o delegaţie formată din 38 de tineri conduşi de presedintele OT PSD Marian Popa. Evenimentul a fost salutat de preşedintele socialiştilor din Parlamentul European, Martin Schulz, prin intermediul secretarului adjunct al PES, Marije Laffeber, prezent la evenimentul de la Palatul Parlamentului.
Potrivit liderului tinerilor PSD-isti din Cugir, întalnirea s-a dorit o demonstraţie de ţinută care să arate că activiştii social-democraţi din România vor să construiască o Europă puternică şi o Românie a cărei voce să poată fi auzită în toată Europa.
Scopul întâlnirii a fost totodată, de susţinere a grupului român al social-democraţilor care candideaază pentru Parlamentul European.
”Doar o echipă puternică poate construi o Românie puternică în Europa”, susţinea în alocţiunea sa europarlamentarul Corina Creţu.
La finalul reuniunii, tinerii social-democraţi au votat o Rezoluţie pentru susţinerea la alegerile europarlamentare a mai multor personae din rândul cărora fac parte: Corina Creţu, Ecaterina Andronescu, Cătălin Ivan, Dan Nica, Daciana Sârbu, Ioan Mircea Paşcu, Victor Boştinaru, Victor Negrescu (conjudeţeanul nostru) ş.a. (C.P.)
[nggallery id=1120]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari